Srečanje na Brdu: notranji ministri o ‘novi varnostni realnosti’

Na Brdu pri Kranju je potekalo srečanje notranjih ministrov procesa Brdo, ki ga je gostil slovenski notranji minister Boštjan Poklukar. Dogodka so se udeležili evropska komisarka za širitev Marta Kos, komisar za notranje zadeve Magnus Brunner ter notranji ministri Hrvaške, Črne gore in Kosova, Davor Božinović, Danilo Šaranović in Xhelal Svecla, poroča MMC RTV SLO. Razprave so se osredotočile na terorizem, trgovino z ljudmi in krepitev regionalnega sodelovanja v boju proti tem grožnjam.

Poklukar je po srečanju na novinarski konferenci opozoril na “novo realnost”, ki jo prinašajo spremenjene varnostne razmere v Ukrajini, na Balkanu in Bližnjem vzhodu. Poudaril je: “Nobena država proti tovrstnim grožnjam ne more boriti sama.” Izpostavil je ključno vlogo čezmejne izmenjave informacij na politični ravni in med policijami. Po poročanju MMC RTV SLO sta se z njim strinjala tudi Brunner in Božinović, ki sta poudarila potrebo po skupnem pristopu. Poklukar je še dodal, da spletna radikalizacija posameznikov povečuje teroristično grožnjo, ki jo povezuje tudi z migracijami in varnostjo zunanjih meja EU.

Sodelovanje EU in držav Zahodnega Balkana je po ministrovih besedah ključno za obvladovanje teh izzivov. Po poročanju MMC RTV SLO je izrazil zadovoljstvo nad udeležbo direktorice Agencije EU za azil Nine Gregori, kar kaže na pomen vključevanja evropskih institucij.

Trgovina z ljudmi in migracije

Ministri so posebno pozornost namenili trgovini z ljudmi, ki je pogosto povezana z migracijami prek zahodnobalkanske poti. Brunner je dejal: “Trgovina z ljudmi je redno povezana z ostalimi oblikami organiziranega kriminala, proti katerim se borijo države.” Poudaril je vlogo agencij EU pri soočanju s temi problemi. Po četrtkovem obisku Zagreba, kjer je pohvalil hrvaško policijo, je Brunner izpostavil uspehe pri zmanjševanju neregularnih prehodov meje.

Mednarodno srečanje je že v četrtek združilo koordinatorje za boj proti trgovini z ljudmi iz jugovzhodne Evrope, kar kaže na širši regionalni pristop, so sporočili z MNZ.

Evropska agencija Frontex je lani na zahodnobalkanski poti zaznala 78-odstotni upad neregularnih prehodov. Kljub temu Slovenija ohranja nadzor na mejah z Madžarsko in Hrvaško, uveden oktobra 2023 zaradi poslabšanja razmer na Bližnjem vzhodu in teroristične nevarnosti. Italija in Avstrija prav tako nadaljujeta nadzor. Po poročanju MMC RTV SLO je vlada decembra kot razlog za podaljšanje navedla politične spremembe v Siriji, saj so po padcu Bašarja al Asada oblast prevzeli islamisti.

Portal24; Foto: Bor Slana/STA/ Vlada RS Flickr