Odgovor vlade na interpelacijo: Očitki neutemeljeni, v ozadju so politični motivi
Vlada je v današnjem odgovoru na interpelacijo, ki jo je konec februarja vložila Slovenska demokratska stranka (SDS) zaradi izjav predsednika vlade Roberta Goloba o pokojninski reformi iz obdobja druge vlade Janeza Janše, vse očitke zavrnila kot neutemeljene, poroča MMC RTV SLO. V odgovoru, sprejetem na dopisni seji vlade, poudarjajo, da vidijo v interpelaciji predvsem poskus zlorabe tega parlamentarnega instrumenta, kar po njihovem mnenju zmanjšuje njegovo resnost in kredibilnost.
SDS je interpelacijo vložila zaradi izjav premierja Goloba, ki je dejal, da je vlada Janeza Janše leta 2012 z znižanjem odmernega odstotka za izračun pokojninske osnove v okviru takratne pokojninske reforme poslabšala položaj upokojencev. Predlagatelji interpelacije so premierju očitali laži in manipulacije, kar je vlada v današnjem odgovoru odločno zavrnila. Po poročanju MMC RTV SLO vlada navaja, da so bile Golobove trditve utemeljene na dejstvih, saj so spremembe iz leta 2012 imele negativne posledice za upokojence. “Spremembe, sprejete v času vlade Janeza Janše – od znižanja odmernega odstotka, ukinitve rednega usklajevanja pokojnin do zaostritve pogojev za pridobitev pravic – so imele dolgotrajne negativne posledice za velik del upokojenske populacije,” so zapisali v vladnem uradu za komuniciranje.
Vlada obenem poudarja, da so bile te spremembe sprejete kljub opozorilom stroke in javnosti o poslabšanju socialne varnosti starejših. Zato interpelacijo razumejo kot “nov poskus ustvarjanja umetnih delitev v družbi ter manipuliranja z javnim mnenjem”, kar po njihovem mnenju kaže na politične nagibe vlagateljev.
Ukrepi za izboljšanje položaja upokojencev
V odgovoru na interpelacijo je vlada izpostavila svoje aktivnosti za izboljšanje položaja upokojencev v tem mandatu. Med drugim so navedli 4,5-odstotni dvig pokojnin leta 2022 zaradi energetske krize, uskladitev v letu 2023 ter 8,8-odstotno uskladitev v začetku leta 2024. “Kar je bila največja redna uskladitev pokojnin s povprečno plačo pri nas in življenjskimi stroški v zadnjem desetletju,” so poudarili. Po poročanju MMC RTV SLO se je povprečna neto starostna pokojnina od sredine leta 2022 do februarja 2024 povečala za skoraj 16 odstotkov, letos pa je bila že izvedena dodatna uskladitev v viRearrange 4,5 odstotka.
Poleg tega so spomnili na enkratno pomoč v višini 200 evrov za preprečevanje energetske revščine ter regulacijo cen energentov, ki je prav tako razbremenila upokojence. Vlada zatrjuje, da si bo kljub političnim pritiskom še naprej prizadevala za izboljšanje kakovosti življenja starejših in medgeneracijsko solidarnost.
Prihodnji koraki in parlamentarni postopek
Po poslovniku Državnega zbora bo o interpelaciji mogoče razpravljati najhitreje 15 dni po prejemu vladnega odgovora, kar pomeni, da bi poslanci o njej lahko razpravljali v drugi polovici aprila. Po končani razpravi lahko SDS predlaga sklep o oceni dela vlade, deset poslancev pa lahko zahteva glasovanje o nezaupnici, če hkrati predlagajo novega predsednika vlade.
Interpelacije v zgodovini samostojne Slovenije niso bile pogoste, a Golobova vlada je prva, ki se sooča z dvema v istem mandatu. Po poročanju MMC RTV SLO so pred njo interpelacijo doživele vlade Janeza Drnovška, Antona Ropa in Mira Cerarja, vse pa je prav tako vložila SDS.
Portal24; Foto: Matija Sušnik DZ