ŠOS razkril tretji predlog zakona za izboljšanje študentskega življenja

Predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) so javnosti razkrili svoj tretji predlog zakona za izboljšanje pogojev študentskega življenja. Ta novi zakonodajni paket med ostalim obljublja višjo minimalno urno postavko za študentsko delo, boljše subvencije za študentsko prehrano ter dostop do brezplačnega javnega prevoza za študente in dijake.

V skladu z izjavo ŠOS, predlog vsebuje 19 ukrepov razdeljenih na 10 različnih področij, ki so jih pripravili v odgovor na potrebe in problematike, ki so se pojavile po sprejetju prejšnjega zakona v letu 2022. Med ključnimi izpostavljenimi predlogi je povišanje minimalne urne postavke za študentsko delo iz 7,21 evra na 7,58 evra bruto, kar bi uskladilo plačilo za študentsko delo s plačilom za delo prek pogodbe o zaposlitvi.

Predsednica ŠOS-a, Marike Grubar, je izrazila razočaranje nad minimalnim usklajevanjem plač, ki ga pripisuje delovanju trenutne vlade, ter poudarila, da je dvig minimalne plače za študentsko delo možen brez negativnih posledic za trg dela.

Poleg tega ŠOS izpostavlja potrebo po povišanju subvencij za študentske obroke, saj so se cene obrokov povišale, zaradi česar zdravi obroki niso več dostopni vsem študentom. Kljub dogovoru z ministrstvom za delo za povišanje subvencije na 4,50 evra, zaradi politike varčevanja ministrstva za finance do tega ni prišlo. Sedaj ŠOS predlaga dvig subvencije na 5,17 evra za obrok, da bi študentom omogočili dostop do kvalitetne prehrane.

Omejevanje prispevkov za študij

Kljub uspehu v letu 2022, ko so dosegli prepoved vpisnih stroškov, v ŠOS opažajo, da fakultete stroške preusmerjajo in povišujejo pod drugimi nazivi, kot so prispevki za storitve. Cilj novih ukrepov je zmanjšanje finančnega bremena za študente in zagotavljanje bolj dostopnih pogojev za študij.

Poleg tega predlagajo uvedbo brezplačnega javnega prevoza za dijake in študente, podobno kot to velja za upokojence, kar bi koristilo okoli 94.000 študentom, ki letno uporabljajo javni potniški promet. Predsednica ŠOS-a Marike Grubar je izpostavila tudi težave študentov z dostopom do primarnega zdravstva, še posebej tistih izven večjih študijskih središč, in izzive, s katerimi se soočajo študenti, starejši od 26 let, ki morajo sami kriti stroške zdravstvenega zavarovanja.

Predlog zakona, ki je na voljo na spletni strani kajpami.si, poleg tega obravnava subvencionirano študentsko bivanje, štipendije, družinske pokojnine in vprašanja, povezana s tujimi študenti. S tem želi ŠOS nasloviti širok spekter potreb mladih in si prizadeva za pridobitev podpore vseh parlamentarnih strank ter predsednice Državnega zbora za uspešno sprejetje predloga.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pexels