Slovenski obrtniki vlado pozivajo k izboljšanju sistema
Slovenski obrtniki vlado pozivajo k izboljšanju sistema. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije že od leta 1991 predlaga rešitve za zakone in predpise, ki ovirajo delovanje obrtnikov in podjetnikov. Svoje predloge so predstavili predsedniku vlade Robertu Golobu in ministrski ekipi in sicer na 18. Forumu obrti in malega gospodarstva. Golob je izjavil, da je dialog med vlado ter obrtniki in podjetniki dober, vendar ga želijo še izboljšati.
Pomanjkanje delovne sile je eden izmed najbolj perečih problemov, vendar je odlično izhodišče za prestrukturiranje gospodarstva z opustitvijo programov, ki nimajo prihodnosti. Izobraževalni sistem mora spodbujati deficitarne poklice. Na pozive k izboljšanju prometne infrastrukture je odgovoril, da so zagotovljena sredstva za tretjo razvojno os, vendar se pojavljajo zapleti pri pridobivanju dovoljenj. Slišati je bilo tudi pomisleke glede ureditve delovnega časa.
Obrtniki zahtevajo izboljšanje davčnega in zdravstvenega sistema
Slovenski obrtniki in podjetniki so letos izpostavili več ključnih zahtev. Prva med njimi je izboljšanje davčnega, zdravstvenega in izobraževalnega sistema. Prav tako so poudarili potrebo po odpravi administrativnih ovir, ki omejujejo njihovo poslovanje. Poleg tega so izrazili željo po podpori pri digitalizaciji poslovanja ter spodbujanju zelenega prehoda. Te zahteve odražajo njihovo željo po boljšem poslovnem okolju, ki omogoča rast in inovativnost. Obrtniki se zavedajo, da vlada ne more izpolniti vseh 125 zahtev, pričakujejo pa vsaj izpolnitev najpomembnejših. Obrtniki so se z ministri pogovarjali o evidentiranju delovnega časa ter o izboljšanju poslovnih pogojev.
Ajanović Hovnik je poudarila, da je treba javni sektor izboljšati, da bi lahko privabil nove kadre in povečal učinkovitost. Stojmenova Duh je podjetnikom zagotovila več podpore pri digitalizaciji poslovanja, Frangež pa obljubil nadaljnji posluh gospodarskega ministrstva. Generalni direktor OZS-ja, Danijel Lamperger, je bil zadovoljen s sodelovanjem z gospodarskim ministrstvom.
Obrtniki si prizadevajo za spremembe
Obrtniki so letos izpostavili več zahtev na davčnem področju, med drugim spremembe dohodninske lestvice, znižanje prispevkov in uvedbo nižje stopnje davka od dohodkov pravnih oseb za mala podjetja. Prizadevali so se za dvig praga za DDV in uvedbo nižje stopnje za osebne storitve, domače obrti in gostinske storitve.
Obrtniki zahtevajo hitrejšo zaposlitev tujega delavca, polno pokojnino in prilagoditev upokojevanja za nadaljnjo zaposlitev. Obrtniki pozivajo k učinkovitejšemu sistemu poklicnega izobraževanja, vključevanju vseh deležnikov v kampanjo promocije obrtnih poklicev in zagotovitvi sredstev za sofinanciranje mojstrskih izpitov.
Obrtniki si tudi prizadevajo za finančno pomoč prevzemnikom družinskih podjetij, odpravo administrativnih ovir pri čezmejnem izvajanju storitev ter uvedbo posebne davčne obravnave napotenih delavcev.
Vir Foto: STA