Slovenska sodišča kljub izzivom učinkovita
Slovenska sodišča so v letu 2023 poslovala stabilno, čeprav je bilo delovno okolje zanje izzivalno. Predstavitev letnega poročila o delu sodišč je izpostavila dosežke in izzive, s katerimi se je sodstvo soočalo. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević je poudaril, da je sodstvo kljub slabim pogojem in pomanjkanju podpore drugih vej oblasti, nadaljevalo s svojim poslanstvom.
Poročilo navaja, da so slovenska sodišča večinoma uspešno obvladovala število prejetih zadev. Lani so prejeli približno 688.000 zadev, kar je 9000 več kot leto prej. Povprečen čas rešitve zadev je znašal 21 dni. Sodišča so rešila skoraj 100 odstotkov prejetih zadev, kar kaže na visoko učinkovitost.
Pomemben dosežek je bil tudi pri reševanju zahtevnejših zadev. Lani so sodišča prejela okoli 110.000 pomembnejših zadev, povprečen čas njihove rešitve pa je bil 8,7 meseca. Število nerešenih pomembnejših zadev se je zmanjšalo za en odstotek.
Pomanjkanje sodnega osebja
Kljub tem dosežkom se sodišča soočajo s težavami, predvsem zaradi pomanjkanja sodnega osebja in neurejenih plačnih razmer. Zaradi nizkih plač so razpisi za javne uslužbence pogosto neuspešni, kar vpliva na delovni proces in izvajanje sodne oblasti. V letu 2023 je v Sloveniji delovalo 861 sodnikov, kar pomeni 40,6 sodnika na 100.000 prebivalcev. Poleg tega je bilo zaposlenih 3308 javnih uslužbencev, vendar njihova nizka uvrstitev v plačne razrede otežuje zapolnitev strokovnih mest.
Neurejene plačne razmere, prostorska problematika in nesprejem sodniške zakonodaje ostajajo glavni izzivi za sodstvo. Kljub tem težavam se zaupanje javnosti v sodstvo postopoma izboljšuje. Raziskave Eurobarometra kažejo, da je lani 53 odstotkov vprašanih ocenilo neodvisnost sodstva kot dobro ali zelo dobro, kar je več kot leto prej.
Sodišča so lani izvedla številne aktivnosti za približevanje sodstva javnosti, kar prispeva k postopnemu izboljševanju zaupanja v sodni sistem. Vendar ostaja nujno potrebna sistemska ureditev plačnih položajev sodnikov in sodnega osebja, da bi lahko sodstvo še naprej učinkovito opravljalo svoje poslanstvo.
[Vir: STA];Foto: Portal24/Edvard Kadič