Severnokorejski vojaki izginili s frontnih črt: Kaj se dogaja v Kursku?

Severnokorejski vojaki, ki so se pridružili ruskim zaveznikom v boju proti ukrajinskim silam, so bili umaknjeni s frontnih črt, potem ko so utrpeli velike izgube, poročajo ukrajinski in ameriški uradniki. Po podatkih, ki jih je objavil New York Times, se severnokorejskih vojakov, ki so bili poslani kot okrepitev ruskim silam v prizadevanjih za odbijanje ukrajinske ofenzive znotraj ruskih meja, na bojišču ni videlo že približno dva tedna. Uradniki, ki so seznanjeni s tem dogajanjem, a so zahtevali anonimnost, opozarjajo na občutljivost vojaških in obveščevalnih podatkov.

Prihod okoli 11.000 severnokorejskih vojakov v Rusijo novembra lani je vzbudil zaskrbljenost med ukrajinskimi in zahodnimi zavezniki, saj so se pojavili strahovi o možnih posledicah njihove napotitve za skoraj tri leta trajajočo vojno. Toda v manj kot treh mesecih se je število teh vojakov prepolovilo, kar je razkril general Oleksandr Syrsky, vrhovni vojaški poveljnik Ukrajine. Ukrajinski vojaki, ki so se srečali s severnokorejskimi enotami na bojišču, so jih opisali kot ostre borce, vendar so opozorili na pomanjkanje organizacije in slabo koordinacijo z ruskimi silami. Po uradnih podatkih so bili severnokorejski vojaki pogosto prepuščeni sami sebi, pri čemer so napredovali z malo oklepne podpore in se le redko ustavljali za pregrupiranje ali umik.

Pogajalski pomen Kurska

Medtem ko je ukrajinska vojska nadaljevala operacije v regiji Kursk, so kritiki ukrajinskega vojaškega vodstva opozarjali, da se sredstva po nepotrebnem trošijo v trenutku, ko se ukrajinske sile borijo proti močnim ruskim napadom znotraj lastnih meja. Kljub temu pa predsednik Volodimir Zelenski vztraja, da je obdržanje nadzora nad ozemljem ključno za pogajalsko moč v prihodnjih mirovnih pogovorih. Dlje kot ukrajinske sile zadržujejo Kursk, večje simbolno ponižanje predstavlja za ruskega predsednika Vladimirja Putina. Ta je sicer obljubil, da bo iz Kurska pregnal ukrajinske enote, vendar je bil previden pri preusmerjanju vojaških sil z drugih operacij na vzhodu Ukrajine.

Po podatkih ameriških obveščevalnih služb je severnokorejski voditelj Kim Jong-un predlagal, da bi v Kursk poslal vojake kot podporo ruski vojski. Putin je to idejo hitro sprejel, saj je bila potreba po dodatnih enotah nujna. Večina severnokorejskih vojakov sicer pripada elitnim specialnim enotam, vendar so jih Rusi v Kursku uporabljali predvsem kot običajno pehoto in jih pogosto pošiljali v napade čez minska polja, kjer so utrpeli ogromne izgube.

Severna Koreja in ruska vojna logistika

Severna Koreja je v zadnjih mesecih pomembno prispevala k ruskim vojnim prizadevanjem tudi z oskrbo z orožjem. Po podatkih zahodnih in ukrajinskih obveščevalnih služb so severnokorejske topniške granate in rakete postale ključni del ruske dnevne porabe streliva, saj predstavljajo približno polovico vsega ruskega izstreljenega orožja. V zameno za to podporo je Rusija Severni Koreji dobavila nafto, hrano in nekatera vojaška sredstva.

Vse tesnejše vezi med Pjongjangom in Moskvo so se pokazale že lani poleti, ko se je Putin srečal s Kimom v Pjongjangu, kjer sta obnovila dogovor iz obdobja hladne vojne o medsebojni vojaški podpori.

Ameriški uradniki opozarjajo, da umik severnokorejskih vojakov s frontnih črt v Kursku morda ni trajna odločitev. Obstaja možnost, da se bodo vrnili po dodatnem urjenju ali da bodo Rusi poiskali nove načine, kako jih bolj učinkovito uporabiti v boju. Medtem se ukrajinska vojska pripravlja na nadaljevanje operacij v Kursku, pri čemer se sooča s krepitev ruskih obrambnih linij in nadaljnjim odpiranjem novih front v drugih delih Ukrajine.

Portal24; Foto: Pixabay