SDH: Namesto visoke povišice, pregrešno dragi avtomobili?
SDH je želel vodilnemu Žigi Debeljaku in Janezu Tomšiču plačo povišati za več kot 5 tisočakov. Po ostrih kritikah javnosti in koalicije sta omenjena odstopila od namere za povišico.
Ostremu očesu javnosti pa je ušlo, da je SDH skupaj s povišicami sprejel še en dokument. S tem dokumentom naj bi omogočili zvišanje dohodkov in bonitete menedžerjem. Njihove plače bodo bolj usklajene z inflacijo, vozila pa bodo lahko tudi precej dražje avtomobile, sicer do 90.000 evrov. Trenutno slovenski menedžerji vozijo službena vozila vrednosti okoli 50 tisočakov. SDH, ki je lani predlagal do 70 tisoč evrov vredna službena vozila, zdaj vodstvu prav priporoča nakup do višine 90 tisoč evrov, če gre za okolje prijaznejša vozil. Poleg tega se bodo povišale tudi sejnine, in sicer za 260 evrov – s 75 evrov na 195, največ pa za 25 evrov, z 275 evrov na 360 evrov. Plačilo nadzornikom za upravljanje funkcij se bo prav tako povišalo. Pri najmanjših družbah za 40 (s 3500 na 5500 evrov) in pri velikih za 30 (s 15 na 21 tisoč evrov na leto). Debeljak bi tako letos poleg osnovne plače verjetno prejel še dodatnih 70.000 evrov, ugotavljajo v tedniku.
SDH se je odzval z besedami, da niso še nič odobrili. V SDH so zapisali, da “sprememba ne pomeni nikakršnih samodejnih dvigov prejemkov ali bonitete članov organov vodenja in nadzora”. Dodajajo, da so tako prvič v 12 letih prilagodili zgornje meje prejemkov. V SDH zagotavljajo, da doslej niso odobrili katerega koli povečanja prejemkov nadzornikov.
Spomnimo…
Predlagan preklic uskladitve plač vodstva SDH
Dvojno vodstvo SDH predsednika Žigo Debeljaka in člana Janeza Tomšiča je danes predlagalo preklic uskladitve plač. Uskladitev je bistveno povečala njune zaslužke, kar je sprožilo nezadovoljstvo članov vladne koalicije.
Preklic uskladitve plač vodstva bo veljal za nazaj od 1. aprila, ko je sprememba plač stopila v veljavo, so sporočili iz Slovenskega državnega holdinga (SDH).
Predsednik in član uprave sta se v izjavi zahvalila nadzornemu svetu za strokovno in kompetentno obravnavo politike prejemkov. Poudarila sta, da želita zagotoviti dve stvari. Prva je, da povišanje plač ne bo negativno vplivalo na učinkovitost socialnega dialoga o plačah v javnem sektorju. Druga je, da ga ne bo izkoristila katera koli posebna interesna skupina za doseganje svojih ciljev… več tukaj.
vir dela besedila Foto: Pexels