Sara Logar: Ženski krogi – prostor za povezovanje in osebno rast

Ste že slišali kdaj za ženske kroge? Mogoče ste bili na kakšen krog že povabljeni?

Skupaj z mnogimi rituali, ki jih v današnjem času obujamo nazaj so med njimi tudi krogi, ki so v skupnosti žensk vedno bolj priljubljeni.

Ženski krogi so intimni prostori, kjer se ženske zbirajo za medsebojno podporo, deljenje izkušenj, praznovanje naravnih ciklov in skupno osebno ter duhovno rast. Temeljijo na enakosti, povezanosti in občutku pripadnosti, kar omogoča ustvarjanje varnega okolja za izražanje. V današnjem svetu so ženski krogi še posebej pomembni, saj ponujajo protiutež hitremu tempu življenja, individualizmu in pomanjkanju pristnih povezav. Omogočajo regeneracijo, opolnomočenje ter ponovno povezovanje z intuicijo, skupnostjo in naravo, kar mnogim ženskam prinaša notranjo moč in občutek ravnovesja.

Ljudje smo se od vedno zbirali, si pripovedovali zgodbe, krepili povezavo s skupnostjo in samim s seboj. V plemenskih skupnostih so se ljudje zbirali v krogih ob ognju za deljenje zgodb, prenašanje znanja in izvajanje obredov. Krogi so bili pogosto uporabljeni za plemenske ceremonije, kot so obredi plodnosti, iniciacije in obredi prehoda.

Želja in namen teh krogov je, da bi se lahko ženske in pa tudi moški tedensko srečevali. Lahko v krogu prijateljev ali pa tudi družinskih članov in si podelili vse izzive s katerimi se soočajo, brez obsojanja, pričakovanj in občutka krivde. Gre za preživljanje kvalitetnega časa, ki je lahko v naravi ali pa krog oz. druženje organiziramo kar doma v dnevni sobi.

Kakšen pomen ima krog?

Krog ima globok simbolni pomen. V prvi vrsti pomeni enakost, v krogu ni hierarhije, vsi člani so si med seboj enakovredni. Krog pomeni enotnost, simbolizira povezanost med posamezniki, skupnostjo in naravo. Pomeni pa tudi večnost, večni tok življenja, kroženje in povezanost vsega.

Kako naj bi izgledal krog?

Če smo mi gostitelj kroga najprej izberemo prostor. Krog imamo lahko doma, v knjižnici, v joga studijo, lahko tudi v gozdu. V prostor namestimo stole, blazine, joga podloge v obliki kroga. Nato pripravimo središče kroga. V središču kroga so lahko sveče, kristali, cvetje, karte itd.

Ko so vsi povabljeni nameščeni na stolih ali podlogah sledi odprtje kroga. Lahko naredimo kratko meditacijo, lahko se raztegnemo na  podlogi, dihalne vaje itd.

Sledi deljenje, vsak član kroga ima možnost govorjenja in deljenja svojih misli. Za to lahko uporabimo  predmet govorjenja (npr. kamen, školjka), ki si ga udeleženci med seboj izmenjujejo. Za lažji potek in za iskanje tem pogovora lahko uporabimo različne karte, ki imajo izbrane tematike. Lahko pa tudi gostitelj že vnaprej pripravi temo kroga.

V krog lahko vključimo tudi petje, ples, vizualizacijo, risanje itd.

Na koncu sledi zapiranje kroga, ko se udeleženci zahvalijo eden drugemu in simbolično se lahko upihne svečka.

Če si želite o krogih izvedeti več, obstaja veliko tečajev, kjer lahko znanje vodenja krogov poglobite.

Čar kroga je, da ga lahko vsak naredi po svoje, po svojem navdihu. V svoji preprostosti in univerzalnosti nas opominja na našo medsebojno povezanost z naravo, skupnostjo in samim seboj.

Sara Logar, dipl. dietetičarka in naturopatinja, terapevtka Planeta zdravja

Portal24; Foto: osebni arhiv