Sara Logar: Kaj je smisel bolezni?

Človeško telo je podvrženo različnim stimulusom, ki so lahko mehanskega izvora (sevanje), kemičnega (pesticidi v hrani, zdravila) ali pa emocionalnega. Emocionalni stimulus naj bi bil odgovoren za približno 85 odstotkov težav. Emocije, ki jih doživljamo zaradi nekega dogodka, stimulirajo možgane do te mere, da ti pričnejo s proizvodnjo kemičnih substanc, ki krožijo po celem telesu ter povzročajo spremembe, ki se kažejo kot simptomi in bolezni.

Sama gledam na bolezen kot na opomnik, da smo pozabili nase. Dali potrebe drugih pred svoje potrebe. Pozabili smo, da smo mi glavni akter, glavni igralec v naši zgodbi. Tako radi bolezni pripisujemo stresu, ampak ker ne živimo svojega življenja na takšen način, kot bi si mi želeli, nas v stres spravlja ogromno reči. Poleg vsega stresa, ki ga doživljamo je v našem življenju prisotno še ogromno strahu.  Strah nas je, ker ne poznamo prihodnosti, strah nas je neznanega, nepredvidljivega, strah nas je ker ne moremo imeti vsega pod nadzorom. In dokler nas je strah, ne moremo razumeti, da se življenje dogaja za nas in da ga mi sokreiramo. Vsaka naša misel, vsaka naša odločitev ima posledico. Dokler živimo življenje nekoga drugega, dokler igramo po pravilih neke druge osebe, ne moremo pričakovati sreče še manj pa zdravja.

Neravnovesje

Pri strankah za lažje razumevanje, govorimo o bolezni kot o neravnovesju, tako se izognemo nepotrebnim nalepkam diagnoz, ki lahko človeka spravijo v še večjo paniko, ali pa v stanje ko postane človek diagnoza in ostane v vlogi žrtve. Marsikdo se ne zaveda, da se naše telo ob pravilnih pogojih, lahko pozdravi samo. Ljudje smo pozabili, da imamo najboljšega zdravnika vedno na dosegu roke. Ampak, da pa lahko dostopamo do te skrite moči v nas, moramo najprej prenehati prelagati odgovornost za naše zdravje v roke drugih.

Ne zdravnik, ne naturopat ali katerikoli drugi terapevt nima moči, da bi pozdravil kogarkoli, vendar lahko pomaga pri razumevanju in ponovnem iskanju ravnotežja. Je pa ključnega pomena, da mi prevzamemo odgovornost za svoje odločitve in za svoje življenje. Moramo sprejeti, da sokreiramo vse kar je v našem življenju, dobro in slabo. Zato imamo vedno na izbiro kakšno hrano si bomo izbrali, koliko se bomo gibali, s kom bomo preživljali čas. Vse je naša odločitev, naša izbira.

Bolezen in biološki smisel

Tako bi lahko rekli, da je smisel bolezni ponovno zavedanje smisla življenja.

Poznamo pa še preostale smisle bolezni. Dr. Hamer je trdil, da ima bolezen biološki smisel, kar pomeni, da preživijo tisti, ki se prilagodijo, spremenijo, ostali pa lahko izumrejo. Pri biološkem smislu bolezni gre za naravno selekcijo, kar igra bistveno vlogo v evoluciji.

Smisel bolezni je tudi učenje, je osebnostna rast, je preizkušnja. Družbeni smisel bolezni (pandemije) je kolektivno izboljšanje, povezovanje ljudi in opomnik na omejitve človeštva. Duhovni smisel bolezni lahko razumemo kot preizkušnjo, iskanje globljega smisla in soočenje z našo minljivostjo.

Tako je bolezen veliko več kot samo neko fizično stanje, je priložnost, da na novo spoznamo sebe, svet, je priložnost, da na novo napišemo našo zgodbo.

Sara Logar, dipl. dietetičarka in naturopatinja, terapevtka Planeta zdravja

Portal24; Foto: Osebni arhiv