Ruski milijarder Vadim Moškovič v priporu zaradi suma goljufije
Moskovsko sodišče je za Vadima Moškoviča, ruskega kmetijskega magnata, ki ga sumijo velike goljufije odredilo dvomesečni pripor. Aretacija enega najbogatejših Rusov, čigar premoženje Forbes ocenjuje na 2,7 milijarde dolarjev, je pretresla rusko poslovno elito in predstavlja najbolj odmeven primer pridržanja vplivnega poslovneža v državi v zadnjih letih.
Moškovič, ustanovitelj podjetja Rusagro, se je na sodišču Meshchansky v Moskvi pojavil vklenjen v stekleni kletki, v rokah pa je držal knjigo “The Brain” avtorja Davida Eaglemana in steklenico vode, navaja Reuters. Sodni dokumenti razkrivajo, da mu očitajo veliko goljufijo, za kar bi lahko bil obsojen na največ 10 let zapora. Milijarder krivde ni priznal, njegovi odvetniki pa so zaman predlagali hišni pripor ali plačilo varščine. Moskovska sodna služba je potrdila, da je bil Moškovič poslan v preiskovalni pripor, kar je sprožilo špekulacije o ozadju primera.
Aretacija Moškoviča, ki je svojo kariero začel v turbulentnih postsovjetskih letih s prodajo računalnikov, preden je zgradil eno največjih kmetijskih imperijev v Rusiji, je presenetila mnoge. Rusagro, vodilni proizvajalec sladkorja, svinjine in olj, je po novici o priporu v dveh dneh izgubil tretjino tržne kapitalizacije na moskovski borzi. Primer spominja na prejšnje odmevne aretacije, kot sta tisti Ziyavudina Magomedova leta 2018 in Vladimirja Jevtušenkova leta 2014, a iz Kremlja za zdaj ni komentarjev.
Preiskava in pravni spori
Po poročanju časnika Kommersant so pripadniki zvezne varnostne službe (FSB) in protikorupcijske policije vdrli v pisarne Rusagro v Moskvi in drugih mestih ter v domove vodilnih menedžerjev. Zasegli so dokumente, telefone in strežnike, kar nakazuje obsežno preiskavo. Čeprav natančen vzrok aretacije ni jasen, nekateri mediji omenjajo Moškovičev dolgotrajen pravni spor z ustanovitelji dobavitelja rastlinskih olj, čigar sredstva je Rusagro prevzel leta 2018. Podjetje je letos tudi preselilo svoj sedež s Cipra v Rusijo po odločitvi sodišča v sporu z ministrstvom za kmetijstvo.
Rusagro je v izjavi potrdil preiskave v svojih pisarnah, a poudaril, da te niso povezane z njihovimi trenutnimi dejavnostmi. Družba zatrjuje, da posluje normalno, izpolnjuje vse obveznosti in pričakuje hitro razrešitev primera. Moškovič, ki je leta 2022 po srečanju s predsednikom Putinom na dan invazije na Ukrajino pristal na sankcijskem seznamu EU, je takrat odstopil kot predsednik uprave in zmanjšal svoj delež v podjetju pod 50 odstotkov. Rusagro kljub temu ostaja edino večje rusko kmetijsko podjetje, ki kotira na borzi.
Moškovičev primer odpira vprašanja o vplivu sankcij in političnih pritiskov na ruske poslovneže. Leta 2024 je skupina poslancev celo predlagala, naj ga ministrstvo za pravosodje označi za “tujega agenta” zaradi nekdanjega sedeža podjetja na Cipru.
Portal24; Foto: Pixabay