EU odločno zavrača rusko zahtevo po omilitvi sankcij

Evropska unija je jasno zavrnila zahtevo Rusije, da se omilijo sankcije, ki so bile uvedene zaradi invazije na Ukrajino. Kremelj je predlagal ponovno povezavo Ruske kmetijske banke (Rosselkhozbank) in drugih finančnih subjektov s sistemom SWIFT, kar naj bi omogočilo varno plovbo v Črnem morju in zmanjšalo napetosti v regiji. Vendar je Evropska komisija kot ključni pogoj za kakršno koli spremembo sankcij izpostavila “brezpogojni umik” ruskih vojaških sil z ozemlja Ukrajine. Ta odločna drža EU odraža nadaljevanje politike maksimalnega pritiska na Moskvo, medtem ko se vojna v Ukrajini nadaljuje brez znakov popuščanja.

Tiskovni predstavnik Evropske komisije je poudaril, da Rusija s svojo “nezakonito in neupravičeno agresijo” še naprej onemogoča kakršno koli olajšanje sankcij, poroča Euronews. “Dokler ruske sile ne zapustijo Ukrajine in se agresija ne konča, sankcije ostajajo v veljavi,” je dejal in dodal, da mora vsaka rešitev voditi k “pravičnemu in dolgotrajnemu miru”. EU s tem sporoča, da ne namerava popustiti pritisku Kremlja, temveč bo še naprej uporabljala vsa razpoložljiva orodja za omejevanje ruskih zmožnosti.

Zahteva po SWIFT-u kot del širših pogajanj

Ruska zahteva za ponovno vključitev Rosselkhozbanka v sistem SWIFT je prišla v javnost po tehničnih pogovorih med Rusijo in ZDA v Savdski Arabiji, kjer je bila obravnavana možnost delne prekinitve ognja v Ukrajini. Čeprav prekinitev ognja še ni začela veljati, je Kremelj predlagal pet pogojev, med katerimi je bila tudi vrnitev v SWIFT, kot predpogoj za oživitev črnomorske pobude za izvoz živil in gnojil. SWIFT, ki povezuje več kot 11.000 finančnih institucij v 200 državah, je ključni steber globalnega finančnega sistema, in njegova izključitev je močno prizadela rusko gospodarstvo, zlasti agroživilski sektor.

Medtem ko je ruska stran poudarjala gospodarske posledice sankcij, je Bela hiša v svoji različici pogovorov omenila le splošno pomoč pri ponovnem dostopu Rusije do svetovnih trgov, brez izrecne omembe SWIFT-a. To kaže na razlike v pristopih: ZDA, ki nimajo neposredne pristojnosti nad SWIFT-om, pustijo odločitev v rokah EU. Ameriški finančni minister Scott Bessent je v intervjuju za Fox News dejal, da so ruski predpogoji “preuranjeni”, in nakazal, da bi administracija predsednika Trumpa lahko celo zaostrila sankcije, če bi to prineslo pogajalsko prednost.

EU vztraja pri sankcijah, ZDA iščejo ravnotežje

Medtem ko EU ohranja trdno linijo, ZDA kažejo bolj prilagodljiv pristop. Državni sekretar Marco Rubio je na Jamajki izjavil, da bodo proučili rusko zahtevo, a poudaril, da so nekatere sankcije izključno v pristojnosti EU. “Doseganje mirovnega sporazuma ne bo preprosto in bo zahtevalo čas,” je dodal, kar nakazuje, da Washington še ni pripravljen na hitre odločitve. Ta razlika v stališčih med zaveznikoma odpira vprašanja o usklajenosti zahodnega odgovora na ruske zahteve.

V EU medtem ni zaznati pripravljenosti za popuščanje. Režim sankcij, ki vključuje že 16 paketov, je zapleten in ga ni mogoče zlahka razveljaviti. Francoski predsednik Emmanuel Macron je po srečanju v Parizu izjavil, da “zdaj ni čas za omilitev sankcij”, nemški kancler Olaf Scholz pa je dodal, da bi bil tak korak nesmiseln pred koncem vojne. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je šel še dlje in pozval k dodatnemu pritisku z novimi paketi sankcij, kar odraža stališče Kijeva, da je popuščanje Rusiji nesprejemljivo.

EU ostaja notranje ranljiva

Kljub enotni zunanji podobi EU ostaja notranje ranljiva. Sankcije morajo biti soglasno podaljšane vsakih šest mesecev, kar daje posameznim državam, kot je Madžarska, možnost veta. Budimpešta, ki že dolgo nasprotuje sankcijam, je po inavguraciji predsednika Trumpa dvakrat zagrozila z blokado, kar bi lahko ogrozilo celoten sistem. Če bi ZDA podprle rusko zahtevo po SWIFT-u, bi to lahko okrepilo madžarski položaj in prisililo EU v kompromise.

Druga možnost je, da bi ZDA omilile omejitve za ruske transakcije v dolarjih, a popolna vrnitev v SWIFT ostaja odvisna od odobritve EU. Strokovnjaki, kot je profesor ekonomije Alessandro Rebucci, opozarjajo, da ima EU v tem pogledu ključno vlogo, saj SWIFT deluje pod evropsko zakonodajo. “ZDA lahko ustrahujejo, a ne morejo enostransko vsiliti sprememb,” je dejal, kar nakazuje, da bo Bruselj imel pomemben vpliv v prihodnjih pogajanjih.

Stališče EU je jasno: dokler ruski napadi pustošijo po Ukrajini, omilitve sankcij ne bo. Tiskovni predstavnik Komisije je z ironijo pripomnil, da Rusija hkrati trdi, da sankcije nimajo vpliva, a si prizadeva za njihovo odpravo. Uradnik EU je opozoril, da bi bila zgodnja omilitev “strateška napaka”, ki bi oslabila položaj Zahoda.

Portal24; Foto: Pixabay/NakNakNaku