Romana Tomc: Povečanje sredstev Solidarnostnega sklada EU je nujno za odziv na pogoste naravne nesreče

[EPP Group] – Slovenska delegacija Evropske ljudske stranke (ELS) izraža podporo nedavno sprejetemu poročilu o uporabi Solidarnostnega sklada Evropske unije, ki zagotavlja nujno pomoč prizadetim regijam v Italiji, Sloveniji, Avstriji, Grčiji in Franciji. Te države so se v letu 2023 soočile s šestimi uničujočimi naravnimi nesrečami, med katerimi so bile poplave, požari in suše. Solidarnostni sklad je ključni mehanizem, ki omogoča hitre in učinkovite odzive na tovrstne katastrofe ter predstavlja enega izmed izrazov evropske solidarnosti do prizadetih držav članic.

Slovenska delegacija ELS poudarja, da je povečanje sredstev v okviru tega sklada nujno, saj naravne nesreče postajajo vse pogostejše in intenzivnejše. Povečanje sredstev bi omogočilo hitrejše ukrepanje in obnovo prizadetih regij, kar je ključno za dolgoročno zaščito prebivalcev in infrastrukture.
Naloga @vladaRS je, da sredstva iz evropskega solidarnostnega sklada učinkovito uporabi. Doslej so bili ljudje deležni predvsem praznih obljub. Ob načinu delovanja Golobove vlade je pomembno, da bo poraba EU sredstev tudi pod drobnogledom evropskega tožilstva. Sreča v nesreči je, da je bilo v evropskem solidarnostnem skladu v času poplav v Sloveniji na voljo dovolj denarja. Zato smo dobili skoraj pol milijarde evropskih sredstev. Žal v drugih državah, ki so letos utrpele posledice naravnih nesreč, ne morejo računati na evropsko pomoč, ker je sredstev premalo. Zato v @EPP pozivamo, da se solidarnostni sklad okrepi.

Romana Tomc na X

Povečanje proračuna za hitrejši odziv na naravne nesreče

Romana Tomc, ki je v imenu slovenske delegacije ELS podala uradno izjavo, je poudarila pomen pravočasne sprostitve finančnih sredstev in poenostavitve postopkov dodeljevanja le-teh. Po njenem mnenju je treba okrepiti Solidarnostni sklad, da bo ta lahko pravočasno in učinkovito odgovarjal na naraščajoče število naravnih katastrof. Tomc je dejala: “Širitev proračuna sklada je nujna, saj bo le tako mogoče prilagoditi sredstva naraščajočim potrebam, ki jih prinašajo vse pogostejše naravne nesreče. Ključna je pravočasna sprostitev sredstev in poenostavitev postopkov za njihovo dodeljevanje, saj le s tem lahko preprečimo dodatne zamude pri obnovi prizadetih območij.”

Poplave [Foto: Policija X/fotografija je simbolna]

V Sloveniji je Solidarnostni sklad že igral pomembno vlogo, saj je država za obnovo po nedavnih naravnih nesrečah prejela občutna finančna sredstva. Slovenska delegacija ELS Vlado Republike Slovenije zato poziva, naj čim hitreje in učinkovito zagotovi, da bodo ta sredstva dosegla najbolj prizadete regije ter pripomogla k okrevanju in ponovni vzpostavitvi normalnega življenja.

Evropska solidarnost se je ponovno izkazala kot neprecenljiv mehanizem podpore državam članicam v težkih časih. Ob tem slovenska delegacija ELS opozarja, da morajo biti sredstva iz sklada namensko porabljena za obnovo ter okrepitev preventivnih ukrepov, ki bodo omogočili boljšo pripravo na prihodnje nesreče.

Skupina ELS je s 188 poslanci iz vseh držav članic največja politična skupina v Evropskem parlamentu, ki si prizadeva za bolj povezan in solidaren evropski prostor, še posebej v času naravnih nesreč, ki ogrožajo življenja in premoženje državljanov EU.

Portal24; Foto: Ana Gregorič