Razširitev južnega plinskega koridorja: Pot do energetske varnosti
V Bakuju, prestolnici Azerbajdžana, je potekalo deseto ministrsko srečanje svetovalnega sveta za Južni plinski koridor ter drugo ministrsko srečanje svetovalnega sveta za zeleno energijo. Predstavniki iz 23 držav so razpravljali o prihodnosti energetske oskrbe in varnosti v Evropi ter o vlogi, ki jo Južni plinski koridor igra v tem kontekstu.
Glavna tema razprave je bila razširitev Južnega plinskega koridorja, ki se je izkazala kot ključna za diverzifikacijo oskrbe z energijo v EU in njenih sosednjih državah. Koridor, ki trenutno služi kot ena od glavnih poti za dobavo plina v Evropo, bi s širitvijo povečal svojo zmogljivost in s tem zagotovil večje količine plina za evropski trg.
Diverzifikacija in zeleni prehod
Na dnevnem redu je bilo tudi raziskovanje možnosti za zagotavljanje dolgoročne energetske varnosti, diverzifikacijo oskrbe z energijo ter prehod na zeleno in obnovljivo energijo. Azerbajdžanski predsednik Ilham Alijev je poudaril, da prizadevanja za širitev koridorja in investicije v obnovljive vire niso odgovor na pomanjkanje tradicionalnih virov, temveč del širše vizije za trajnostno energetsko prihodnost.
Razpravljali so tudi o pomembnosti strateškega energetskega partnerstva med Azerbajdžanom in EU. Omenjeno partnerstvo vključuje dosežke in nadaljnje korake v delovanju in razvoju Južnega plinskega koridorja. S povečanjem izvoza plina za devet odstotkov na 22 milijard kubičnih metrov v preteklem letu, Azerbajdžan ostaja ključni igralec na evropskem energetskem trgu. Glavni kupci azerbajdžanskega plina pa so Italija, Grčija, Romunija, Madžarska in Bolgarija.
Evropski komisar za energijo, Kadri Simson, je izpostavila, da kljub globalnemu premiku od fosilnih goriv, proces prehoda na čistejše vire energije zahteva čas. V tem kontekstu je nadaljnje sodelovanje z Azerbajdžanom in drugimi partnerskimi državami ključno za zagotovitev energetske varnosti v Evropi v bližnji prihodnosti.
Srečanja v Bakuju so ponovno potrdila pomen Južnega plinskega koridorja kot ključnega elementa v strategiji EU za diverzifikacijo oskrbe z energijo in prehod na zeleno energijo. Z združevanjem virov in sodelovanjem na mednarodni ravni se odpirajo nove možnosti za zagotavljanje trajnostne energetske prihodnosti, ki bo temeljila na varnosti, raznolikosti in obnovljivih virih energije.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik