Milenijci bi lahko postali najbogatejša generacija doslej

V nedavnem poročilu nepremičninskega posrednika Knight Frank za leto 2024 je razkrita možnost, da bi milenijci, znani tudi kot generacija Y (rojeni med letoma 1981 in 1996), lahko v naslednjih dveh desetletjih postali najbogatejša generacija do sedaj. Raziskava napoveduje, da bi lahko ti mladi odrasli podedovali premoženje v vrednosti približno 90 bilijonov dolarjev (83,1 bilijona evrov) v Združenih državah Amerike, predvsem zaradi bogastva, ki so ga nabrali njihovi starši in stari starši iz t. i. tihe generacije (rojeni od 1925 do 1945), baby boomerjev (1946 do 1964) in najstarejših članov generacije X (1965 do 1979).

Prenos bogastva se bo zgodil po smrti starejših generacij, pri čemer je v poročilu, ki ga citira Yahoo Finance, zabeleženo, da je na sprostitev pripravljenih 2,5 milijard funtov (2,9 milijard evrov) bogastva, vezanega na domove. Liam Bailey, globalni vodja raziskav pri Knight Franku, izraža optimizem, da bo ta pritok bogastva k mlajšim generacijam spodbudil povečanje trajnostnih naložb in zavestno zmanjšanje ogljičnega odtisa. Po poročanju Guardian, Bailey poudarja, da so milenijci že naklonjeni zmanjšanju svoje potrošnje, pri čemer 80 odstotkov moških in 79 odstotkov vseh anketirancev trdi, da se trudijo zmanjšati svoj ogljični odtis.

Trenutna gospodarska realnost ni tako rožnata

Vseeno pa trenutna gospodarska realnost za milenijce ni tako rožnata. Generacija se sooča s številnimi izzivi, vključno z brexitom, pandemijo, krizo življenjskih stroškov, rusko-ukrajinsko vojno in posledično energetsko krizo. Poleg tega so nedavni konflikti, kot sta vojna med Izraelom in Hamasom ter napadi na Rdeče morje, povečali gospodarsko in geopolitično negotovost. Ti in drugi dejavniki so pripeljali do naraščajoče inflacije, ki je v Združenem kraljestvu oktobra 2022 dosegla 41-letni vrhunec 11,1 odstotka, čeprav se je do januarja 2024 zmanjšala na 4 odstotka, kar je še vedno dvakrat več od cilja Bank of England. To je povzročilo višje obrestne mere, zlasti za hipoteke, zaradi česar mnogi milenijci težko kupijo lastne domove.

Poleg tega kriza življenjskih stroškov prispeva k temu, da številni milenijci živijo od plače do plače in ne morejo veliko prispevati k varčevalnim računom ali pokojninskim skladi, kar je v nasprotju s stereotipom o milenijcih, ki zapravljajo za luksuz. Poročilo fundacije Resolution za leto 2023 ugotavlja, da so milenijci, rojeni v poznih 1980-ih, pri 30 letih zaslužili 8 odstotkov manj kot njihovi kolegi iz generacije X v enaki starosti.

Milenijci so bolj optimistični glede rasti prihodkov

Raziskava Next Generation Survey, ki jo je izvedel Knight Frank, prinaša optimističen pogled na finančno prihodnost milenijcev z visoko neto vrednostjo (HNWI) in naslednje generacije, generacijo Z. Kar 75 odstotkov moških milenijcev HNWI napoveduje rast svojega bogastva v naslednjih 12 mesecih. Med ženskami milenijkami HNWI je ta optimizem nekoliko nižji, a še vedno visok, saj 64 odstotkov pričakuje rast svojega bogastva. Še bolj optimistične so ženske iz generacije Z, kjer se 81 odstotkom napoveduje rast bogastva, pri čemer polovica pričakuje “znatno rast”.

Ta optimizem je morda posledica učinkov politik centralnih bank po svetu, ki so po mnenju več vlagateljev uspešno zajezile inflacijo, s čimer se je proces dezinflacije v zadnjih mesecih pospešil. Dodatno zaupanje v gospodarsko okrevanje prinaša tudi pričakovanje znižanja obrestnih mer s strani več velikih centralnih bank v tekočem letu.

V luči gospodarskih šokov, ki so prizadeli svetovno gospodarstvo, so se nekatere delnice, zlasti v ZDA, izkazale za zelo donosne. Posebno pozornost so pritegnila podjetja, ki delujejo na področju umetne inteligence, kot je Nvidia, pa tudi skupina “sedem veličastnih” ameriških delnic, ki so beležila izjemne uspehe.

Ključni dejavniki za ustvarjanje bogastva

Liam Bailey, iz Knight Franka, poudarja, da so izboljšani obeti glede obrestnih mer, močna uspešnost ameriškega gospodarstva in vzpon na delniških trgih ključni dejavniki za ustvarjanje bogastva po vsem svetu. Konec leta 2023 je bilo za 4,2 odstotka več posameznikov z visoko neto vrednostjo (UHNWI) kot leto prej, s skoraj 70 novimi zelo bogatimi vlagatelji, ki so se pojavili vsak dan.

Poročilo Wealth Report napoveduje, da se bo število bogatih posameznikov po svetu do leta 2028 povečalo, in sicer za približno 28,1 odstotka. Pričakuje se, da bodo največjo rast zabeležile azijske države kot so Malezija, Indonezija, Indija in Kitajska, čeprav je to povečanje na svetovni ravni še vedno manj od 44-odstotnega povečanja v petih letih do leta 2023.

Milenijci izražajo optimizem tudi glede nadaljnje rasti cen stanovanjskih nepremičnin, kar bi lahko pomenilo znatno povečanje vrednosti njihovega nepremičninskega portfelja, ko ga podedujejo. Bailey izpostavlja, da skoraj petina (19 odstotkov) UHNWI načrtuje letos vlagati v poslovne nepremičnine, medtem ko več kot petina (22 odstotkov) načrtuje nakup stanovanjskih nepremičnin. Slednje pa za vlagatelje, zlasti inovatorje, odpira različne priložnosti da zadovoljijo spreminjajoče se potrebe in okuse te premožne skupine.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik