Razkrito poročilo o domnevnih nepravilnostih pri nakupu stavbe na Litijski

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je predsedniku vlade Robertu Golobu posredovala poročilo o stanju v zvezi z ugotavljanjem domnevnih nepravilnosti pri nakupu stavbe na Litijski cesti 51 v Ljubljani. Poročilo, ki je bilo danes predstavljeno medijem, vsebuje povzetek ključnih ugotovitev in ukrepov, ki jih je ministrstvo sprejelo v odziv na te ugotovitve.

Ključne domneve nepravilnosti, izpostavljene v poročilu, se nanašajo na pripravo in izvedbo projekta nakupa na sekretariatu ministrstva za pravosodje, vključno s sumi zunanjih vplivov na izvedbo projekta. Med drugim poročilo omenja manjkajočo in prirejeno dokumentacijo, kar otežuje razumevanje celotnega postopka nakupa in vprašanja, ali je bil ogled stavbe dejansko opravljen.

Ministrica Švarc Pipan je izrazila zaskrbljenost glede transparentnosti in integritete postopkov, ki so vodili do izbire stavbe na Litijski cesti. Posebno pozornost je namenila tudi analizi stanja infrastrukture na področju pravosodja, kjer so bili ugotovljeni prirejeni in manjkajoči podatki, ter indicu, ki nakazuje možno preferiranje določenega ponudnika pri pripravi projektnih nalog. V poročilu so zaradi varstva interesov preiskave zakriti nekateri podatki, a kljub temu ponuja vpogled v zapletenost situacije, s katero se sooča ministrstvo.

Afera Litijska: NPU preverja katere informacije lahko razkrije javnosti

Pravosodna ministrica, ki opravlja tekoče posle, Dominika Švarc Pipan, se je udeležila svoje zadnje seje vlade pred odhodom iz vladnih vrst. Njen odhod sledi tednom razčiščevanj okoliščin nakupa stavbe na Litijski cesti v Ljubljani za potrebe sodišč, vrednega 7,7 milijona evrov. Švarc Pipan, ki je odstopno izjavo podala prejšnji četrtek, bo po odhodu iz vladnih vrst krajši čas prejemala nadomestilo… več tukaj.

Interne težave Ministrstva za pravosodje

Iz dostopne dokumentacije in komunikacije med vpletenimi ni mogoče sklepati, da je bil drugi ponudnik, katerega ponudba je prav tako izpolnjevala razpisne pogoje, dejansko povabljen k nadaljevanju pogovorov. Ministrica za pravosodje je izpostavila, da je bil neposredno kontaktiran le en ponudnik, kar dodatno bremeni že tako zapleteno situacijo. Prav tako je zaskrbljujoče odkritje o vplivu nekdanjega glavnega tajnika politične stranke na proces zagotavljanja finančnih sredstev za projekt, kar kaže na možnost političnega vmešavanja v sicer strokovne postopke.

Ministrstvo za pravosodje se sooča tudi z internimi težavami, kot so postavljanje novih vodij služb in val napredovanj med tistimi, ki so sodelovali pri projektu, ter degradacija in omejevanje dostopa do informacij za uslužbence, ki so opozarjali na nepravilnosti. To kaže na resne težave v kulturi vodenja in integriteti znotraj ministrstva.

Kljub zagotovilom o notranji reviziji ministrica ugotavlja, da ta ni bila ustrezno izvedena. Kot odgovor na to se uvajajo postopki za zunanjo revizijo in urejanje civilnopravnih vprašanj, povezanih s pogodbo o nakupu. Ministrstvo aktivno sodeluje z organi preiskovanja in pregona, da bi razjasnili vse okoliščine nakupa.

Generalna policijska uprava je potrdila, da Nacionalni preiskovalni urad vodi predkazenski postopek, a zaradi varovanja interesa postopka podrobnejših informacij ni mogoče pridobiti. Podobno tudi Komisija za preprečevanje korupcije še ni zaključila svojega preizkusa, trenutno pa pregledujejo obsežno dokumentacijo in pridobivajo dodatna pojasnila, ki bodo morda osvetlila ozadje te zapletene zadeve.

[Vir: MMC RTV SLO]