Prvi podatki Parkerjeve sonde po rekordni bližini sonca razveselili znanstvenike

Na novoletni dan je Nasina sončna sonda Parker postregla z izjemno novico – po svojem rekordnem približevanju soncu je uspešno poslala prve podrobne podatke nazaj na Zemljo. V Laboratoriju za uporabno fiziko Univerze Johns Hopkins (JHUAPL) v Marylandu so 1. januarja prejeli telemetrijo, ki potrjuje, da so vsi sistemi sonde in njeni znanstveni instrumenti po zgodovinskem srečanju s soncem v odličnem stanju. Nasina posodobitev, objavljena 2. januarja, je razkrila, da sonda deluje normalno, kar potrjuje tudi Michael Buckley, tiskovni predstavnik JHUAPL: “Vse poteka po načrtih. Parker je resnično izjemno vesoljsko plovilo!”

Parkerjeva sonda je 26. decembra dosegla najbližjo točko do sonca na doslej nepredstavljivih 6,1 milijona kilometrov od sončeve površine, navaja Space.com. Med tem podvigom je zbrala dragocene podatke o delovanju sonca. S svojim toplotnim ščitom, ki zdrži temperature do 982 stopinj Celzija, je brezhibno preživela ekstremne razmere in hitrost 690.000 kilometrov na uro, kar jo uvršča med najhitrejše predmete, ki jih je ustvaril človek.

Med preletom sončne korone, ki je stokrat bolj vroča od same površine sonca, so bili stiki z vesoljskim plovilom prekinjeni. Kljub temu je Parkerjeva sonda 26. decembra sporočila preprosto, a ključno sporočilo – signal, ki je nakazoval njeno uspešno preživetje in nadaljnje delovanje.

Znanstveni pomen misije

Misija Parker Solar Probe predstavlja prelomnico v raziskovanju našega sonca. Znanstveniki upajo, da bodo podatki sonde razkrili skrivnosti sončeve atmosfere, predvsem zakaj je korona tako vroča v primerjavi z njeno površino. “To je edinstvena priložnost za znanstveno skupnost, da pridobi podatke iz prve roke o dogajanju v sončni atmosferi,” je poudarila Kelly Korreck, heliofizik pri Nasi.

Nasini znanstveniki zdaj analizirajo telemetrijo, medtem ko bo obsežnejši znanstveni paket podatkov predvidoma prispel pozneje ta mesec, ko bo antena sonde usmerjena proti Zemlji za hitrejši prenos.

Parkerjeva sonda bo do leta 2025 izvedla še dva ključna preleta sonca, in sicer 22. marca ter 19. junija. Vsak od teh bo potekal s podobno hitrostjo in oddaljenostjo od sonca kot zdajšnji, kar bo omogočilo nadaljnje zbiranje podatkov o soncu in njegovih značilnostih.

Nasina sončna sonda Parker predstavlja novo poglavje v odkrivanju vesoljskih skrivnosti. Njeno delo nam bo pomagalo ne le razumeti našo zvezdo, temveč tudi bolje napovedovati vesoljske vremenske razmere, ki vplivajo na življenje na Zemlji.

Portal24; Foto: Freepik/AI/fotografija je simbolna