Premier Robert Golob v Parizu: Politika, šport in zahvala Macronu za investicijo
Na generalki v slovenski hiši v Parizu je Olimpijski komite Slovenije (OKS) gostil premierja Roberta Goloba. Ta obisk ni bil le priložnost za udeležbo na odprtju olimpijskih iger, temveč tudi za osebno zahvalo francoskemu predsedniku Emmanuelu Macronu za njegovo posredovanje pri ohranitvi in povečanju investicij v slovensko avtomobilsko industrijo, natančneje v podjetje Revoz.
Premier Golob je izpostavil, da brez podpore predsednika Macrona, Renault ne bi podpisal dogovora o največji francoski investiciji v Sloveniji, ki ohranja številna delovna mesta v Novem mestu. “Popoldne se na kratko dobim s predsednikom Macronom, da se mu zahvalim za njegovo podporo pri največji investiciji v avtomobilsko industrijo, ki smo jo vpisali ravno ta teden. V tem primeru investicijo Renaulta v Revoz. Povedati moram zelo neposredno, da brez predsednika Macrona tega podpisa ne bi bilo,” je povedal premier Golob.
Poleg premierja sta v Pariz pripotovala tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han ter predsednica države Nataša Pirc Musar. Slednja se je srečala s slovaškim predsednikom Petrom Pellegrinijem in opravila bilateralni pogovor.
V okviru olimpijskih iger se premier Golob osredotoča na povezovanje politike, športa in gospodarstva. Na delovnem kosilu s predsednikom OKS Franjem Bobincem sta razpravljala o podpori športnikom po koncu njihove kariere. “Dostikrat smo vsi ponosni na športnike takrat, ko osvajajo medalje, potem pa, ko mine mesec ali dva, največkrat pozabimo nanje,” je izpostavil premier. Zato se namerava vlada v prihodnjih mesecih osredotočiti na spremembe zakonodaje, ki bi vrhunskim športnikom olajšale prehod v vsakdanje življenje po zaključku kariere.
Zahvala Franja Bobinca
Pobuda je pomembna za zagotavljanje boljše prihodnosti športnikom, kar je prepoznal tudi Franjo Bobinac, ki se je zahvalil za vladno podporo projektu. Med generalko v slovenski hiši je Bobinac podelil posebni srebrnik, ki ga je slovenska športna zveza izdala ob 100-letnici olimpijskega naslova Leona Štuklja, ki je leta 1924 v Parizu osvojil zlato medaljo v gimnastičnem mnogoboju.
Prihodnost slovenskih športnikov na olimpijskih igrah je svetla. Premier Golob je izrazil visoka pričakovanja, čeprav ni želel napovedovati števila medalj. “Vem, da bomo zelo ponosni na naše športnike v prihodnjih dneh, danes pa bomo ponosni na to, kar smo videli in kar se je pripravilo v slovenski hiši,” je dejal. Posebej je izpostavil slalom na divjih vodah, kjer imajo slovenski tekmovalci velike možnosti za medalje, ter dodal, da upa na presenečenje v judu že prvi dan iger.
Slovenski športniki imajo veliko podporo, kar dokazuje tudi prisotnost celotnega državnega vrha na odprtju iger. Statistike napovedujejo, da bi Slovenija lahko osvojila od tri do šest medalj, kar potrjujejo tudi napovedi tujih analitikov, temelječe na formi slovenskih športnikov v zadnjih sezonah.
Ob odprtju Slovenske hiše v parku La Villette je Golob izrazil optimizem in podporo slovenskim športnikom. Prihodnost prinaša obetavne trenutke, ne le na športnem področju, temveč tudi v povezovanju gospodarstva in politike. Po zaključku iger pa bo v ospredju vprašanje, kako omogočiti boljšo prihodnost športnikom po koncu kariere.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: OZS