Vlada potrdila novelo zakona, ki prinaša spremembe pri obračunavanju omrežnine
Vlada je na zadnji seji potrdila predlog novele zakona o oskrbi z električno energijo, ki prinaša pomembne spremembe na področju energetske politike. Novela med drugim podrobneje opredeljuje metodologijo za obračunavanje omrežnine, pri čemer ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) poudarja, da so spremembe usmerjene v spodbujanje energetske učinkovitosti in uvajanja obnovljivih virov energije (OVE), piše MMC RTV SLO. “Predlagana novela s tem ne posega v neodvisnost Agencije za energijo,” so sporočili z MOPE-ja, kar nakazuje, da bo agencija še naprej imela ključno vlogo pri oblikovanju omrežninskega sistema.
Predlog zakona, kot je razvidno iz vladnih gradiv, določa, da mora Agencija za energijo pri pripravi metodologije za obračun omrežnine upoštevati več ključnih vidikov. Med njimi so energetska učinkovitost, vključevanje proizvodnje električne energije iz OVE v manjšem in večjem obsegu, samooskrba ter naložbe v inovativne tehnologije. Pri tem mora agencija v primeru večjih sprememb slediti načelom preprostosti, pravičnosti, sorazmernosti in postopnosti. Po poročanju MMC RTV Slovenija ministrstvo poudarja, da gre za “načelne usmeritve za Agencijo za energijo, ko bo oblikovala dolgo pričakovane spremembe omrežninskega sistema”.
“Predlagana novela s tem ne posega v neodvisnost Agencije za energijo, temveč vzpostavlja jasen okvir, ki zagotavlja usklajenost energetskih politik in dolgoročno stabilnost sistema. Slovenija s tem sprejema ključne ukrepe za prihodnost, v kateri bo energija dostopna, trajnostna in pravična za vse,” so še zapisali na ministrstvu. Vendar pa je Agencija za energijo že med javno obravnavo predloga izrazila pomisleke, zlasti glede določbe o spodbujanju samooskrbe prek tarif, kar naj bi bilo v nasprotju z evropsko zakonodajo, ki zahteva nediskriminatorno obravnavo odjemalcev.
Souporaba energije in prožne priključitve
Novela prinaša tudi uskladitev z evropsko direktivo o notranjem trgu, med drugim z uvedbo pravice do souporabe energije (angl. energy sharing). Ta omogoča skupno rabo električne energije, proizvedene iz OVE, brez ustanavljanja zadrug. “To pomeni večjo dostopnost OVE-ja in krepitev skupnostne odgovornosti. Souporaba energije ni le tehnološka inovacija, ampak premik v razumevanju energije – iz lastnine v skupno dobrino,” pravijo na ministrstvu. Po poročanju MMC RTV Slovenija ta sprememba odpira nove možnosti za gospodinjstva in manjše skupnosti.
Poleg tega novela uvaja prožne priključitve za gospodinjstva in podjetja na območjih, kjer polna priključitev trenutno ni izvedljiva. “To pomeni, da bo energija dostopnejša, omrežje pa bolj prilagodljivo in odzivno. Toga pravila bo nadomestilo pametno upravljanje, ki omogoča vključevanje večjega števila uporabnikov brez ogrožanja stabilnosti sistema,” so pojasnili na MOPE-ju. Med drugim bodo odjemalci upravičeni do pogodb s fiksno ceno za najmanj eno leto, dobavitelji pa bodo morali pri tem upoštevati strategije za obvladovanje tveganj.
Skladno z evropsko direktivo novela prinaša večjo zaščito odjemalcev pred odklopom in obveznost distribucijskih operaterjev, da zagotovijo jasne informacije o zmogljivostih za nove priključitve. Pri polnilnih mestih za električna vozila bo operater moral omogočiti pametno in dvosmerno polnjenje. Po poročanju MMC RTV Slovenija novela uvaja tudi možnost začasne kontrole cen električne energije v primeru energetske krize, kot jo opredeli Svet EU-ja. Ukrepi bi bili omejeni na določen delež porabe, pri čemer bi ranljivi odjemalci uživali posebno zaščito.
Poleg tega novela izboljšuje koncept zasilne oskrbe v primeru propada dobavitelja in uvaja možnost oprostitve plačila omrežnine za črpalne hidroelektrarne in večje baterijske hranilnike, neposredno priključene na omrežje. S temi ukrepi Slovenija stopa korak bližje k trajnostni in prilagodljivi energetski prihodnosti.
Portal24; Foto: Pixabay/blickpixel