Azijske delnice zdrsnile, zlato rekordno visoko
Azijske borze so v petek doživele padec, ki je bil posledica obsežne prodaje na trgih v Južni Koreji in na Japonskem. Hkrati je zlato, pogosto obravnavano kot varno zatočišče, doseglo rekordno vrednost. Vlagatelje so k takšnim premikom spodbudile skrbi zaradi najnovejših tarifnih ukrepov ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki so sprožile strah pred morebitno vsesplošno trgovinsko vojno.
Trump je napovedal uvedbo 25-odstotnih carin na uvoz avtomobilov, ki naj bi stopile v veljavo že naslednji teden, poroča Reuters. Ta poteza je sprožila ostre kritike politikov in vodilnih v avtomobilski industriji po vsem svetu, hkrati pa so svetovni proizvajalci avtomobilov opozorili, da so povišanja cen skoraj neizogibna.
Trumpova trgovinska vojna pretresa trge
Razširitev svetovne trgovinske vojne, ki jo je Trump sprožil po ponovnem prevzemu položaja v Beli hiši, je močno vplivala na finančne trge. Posebej prizadete so bile delnice svetovnih proizvajalcev avtomobilov. Na Japonskem je indeks Nikkei padel za več kot 2 odstotka, kar je v veliki meri posledica občutnega upada vrednosti delnic Toyote in Honde. V Južni Koreji je referenčni indeks (.KS11) dosegel najnižjo raven v zadnjih dveh tednih, nazadnje pa je izgubil 1,3 odstotka.
Avtomobilska industrija predstavlja ključni steber gospodarstev obeh držav, zato so ti padci še toliko bolj zaskrbljujoči. Medtem je hongkonški indeks Hang Seng pokazal večjo odpornost in se zvišal za 0,6 odstotka, kar je delno ublažilo vpliv groženj s carinami. Trump je namreč nakazal, da bi lahko omilil tarife za Kitajsko, če bi dosegel dogovor s kitajskim podjetjem ByteDance, matično družbo priljubljene aplikacije TikTok, glede njene prodaje.
Proizvajalci avtomobilov iščejo rešitve
Fred Neumann, glavni ekonomist za Azijo pri HSBC, je poudaril, da ameriške carine na uvoz avtomobilov niso povsem nepričakovane, saj so bile napovedane že pred časom. »Do neke mere lahko proizvajalci prilagodijo dobavne verige in proizvodne lokacije, da zmanjšajo vpliv teh ukrepov. Hkrati pa bodo morda del povišanih cen prenesli na ameriške potrošnike, saj carine vplivajo na skoraj vse proizvajalce,« je dodal.
Nekateri proizvajalci, kot so Volvo Cars, Volkswagnov Audi, Mercedes-Benz in Hyundai, so že napovedali selitev delov svoje proizvodnje. Ferrari, ki vse svoje avtomobile izdeluje v Italiji, pa je sporočil, da bo cene nekaterih modelov zvišal za do 10 odstotkov.
Prihajajo vzajemne carine in valutni premiki
V ospredju pozornosti so zdaj vzajemne carine, ki jih naj bi ZDA objavile 2. aprila. Trump je namignil, da ti ukrepi morda ne bodo povsem enaki tistim, ki jih je obljubil. Thierry Wizman, globalni strateg za devizne tečaje in obrestne mere pri Macquarie, je dejal: »Ni presenetljivo, da pogovori o tarifah sprožajo novo zmanjšanje tveganja. Trgovci skušajo oceniti posledice, a na splošno predvidevajo, da bodo carine hkrati zavirale gospodarsko rast in povečevale inflacijo.«
Na valutnih trgih je dolar na poti k četrtletnemu padcu, saj so skrbi glede vpliva carin na ameriško rast prevladale. Evro je ostal stabilen pri 1,07942 dolarja, v prvem četrtletju pa je zrasel za 4 odstotke. Jen se je v zgodnjem trgovanju nekoliko okrepil na 150,76 za dolar in je na poti k skoraj 4-odstotni rasti v četrtletju, saj trgovci pričakujejo novo zvišanje obrestnih mer Banke Japonske.
Zlato in nafta
Na trgu surovin je zlato v petek doseglo rekordno vrednost, saj grožnja trgovinske vojne spodbuja povpraševanje po varnih naložbah. Promptno zlato se je nazadnje podražilo za 0,58 odstotka na 3073,31 dolarja za unčo, v prvem četrtletju pa je zraslo za več kot 17 odstotkov, kar nakazuje na najboljšo četrtletno uspešnost od leta 1986.
Cene nafte so ostale stabilne, saj trgovci tehtajo zaostrovanje ponudbe surove nafte ob novih ameriških carinah in njihovih pričakovanih vplivih na svetovno gospodarstvo. Terminske pogodbe za nafto Brent so se znižale za 0,07 odstotka na 73,98 dolarja za sod, medtem ko so terminske pogodbe za ameriško nafto West Texas Intermediate prav tako izgubile 0,07 odstotka in dosegle 69,87 dolarja.
Portal24; Foto: Pexels