Poslovil se je Jimmy Carter, predsednik, ki je povzdignil človeške pravice

Jimmy Carter, nekdanji ameriški predsednik in Nobelov nagrajenec za mir, je umrl na svojem domu v Plainsu v zvezni državi Georgia. Star je bil 100 let, kar ga uvršča med ameriške predsednike z najdaljšim življenjskim obdobjem po koncu mandata. Njegovo življenje in delo zaznamujejo izjemni dosežki na področju človekovih pravic, miru in demokracije.

Carter je svojo politično kariero začel kot guverner Georgie, leta 1976 pa je presenetil z zmago na predsedniških volitvah, navaja Euronews. Po obdobju, ko je ameriška politika doživljala pretres po aferi Watergate in vietnamski vojni, je Carter obljubljal povrnitev poštenosti in morale v Belo hišo. Njegova zaveza, da bo govoril resnico, je močno odmevala med volivci, ki so si želeli svežega začetka.

Kot predsednik se je spopadel s številnimi izzivi, vključno z energetsko krizo, inflacijo in hladno vojno. Kljub kratkemu mandatu, ki se je končal leta 1981, je Carterjev prispevek k ameriški politiki in svetovnemu miru pustil trajen pečat. Med njegovimi najpomembnejšimi dosežki je posredovanje v mirovnih pogajanjih med Egiptom in Izraelom, ki so leta 1978 privedla do Camp Davidskega sporazuma.

Izgube in izzivi predsedniškega mandata

Carterjev predsedniški mandat ni bil brez težav. Eno najtežjih obdobij je predstavljala iranska kriza s talci, ki je trajala 444 dni. Kljub njegovim prizadevanjem za mirno rešitev je dogodek močno oslabil njegovo priljubljenost. Leta 1980 ga je na predsedniških volitvah premagal Ronald Reagan, vendar Carter ni dovolil, da bi ga politični neuspeh zaustavil.

Po vrnitvi v rodno Georgio je Carter svojo energijo usmeril v humanitarne dejavnosti. Leta 1982 sta z ženo Rosalynn ustanovila The Carter Center, ki se je osredotočil na človekove pravice, demokracijo in javno zdravje. Center je do leta 2022 spremljal več kot 113 volitev po svetu ter sodeloval pri reševanju konfliktov v Bosni, Sudanu in na Haitiju.

Nobelova nagrada za mir in Carterjev humanitarni vpliv

Leta 2002 je Jimmy Carter prejel Nobelovo nagrado za mir za svoja dolgoletna prizadevanja na področju miroljubnih rešitev mednarodnih konfliktov. Njegova vloga mirovnika je bila ključna v številnih situacijah, vključno z zmanjševanjem jedrskih napetosti na Korejskem polotoku.

Carter je vse življenje zagovarjal načela pravičnosti, enakosti in človekovih pravic. Njegov prispevek k izboljšanju življenjskih pogojev po svetu, zlasti prek prizadevanj za izkoreninjenje bolezni, kot je rečna slepota, ostaja navdih za številne organizacije.

Zaporedni pokloni in spomin na izjemnega voditelja

Svetovni voditelji so po njegovi smrti izrazili globoko spoštovanje do Carterjevega dela in njegove zapuščine. Ameriški predsednik Joe Biden je poudaril, da je bil Carter izjemen voditelj, ki je pokazal, kaj pomeni živeti smiselno in plemenito življenje.

Carterjev vpliv ni bil omejen le na politiko. Njegova skromnost, vera in predanost služenju drugim so bile ključne vrednote, ki so navdihovale ljudi po vsem svetu.

Jimmy Carter je umrl mirno. Poslovil se je obkrožen s svojo družino, več kot leto dni po tem, ko se je zaradi slabega zdravja umaknil v bolniško oskrbo. Njegova žena Rosalynn, ki je umrla novembra lani, je bila njegovo življenjsko in politično sidro. Skupaj sta delila več kot sedem desetletij zakona in služenja skupnosti.

Jimmy Carter je večkrat poudaril, da je imel čudovito življenje, polno prijateljev in neštetih izzivov. Njegov prispevek k svetu ostaja nepozaben, njegova zapuščina pa bo še naprej živela prek delovanja The Carter Center in vrednot, ki jih je zastopal.

Portal24;

Foto: Wikimedia/U.S. National Archives