Ambiciozno leto papeža Frančiška: Od jugovzhodne Azije do Korzike

Leto 2024 je za papeža Frančiška, kljub zdravstvenim izzivom, ki so onemogočili njegovo udeležbo na podnebni konferenci COP28 v Dubaju, zaznamoval izjemno ambiciozen urnik potovanj. Papež je obiskal jugovzhodno Azijo, Oceanijo, Belgijo, Luksemburg in prvič v zgodovini Korziko, kar je pritegnilo pozornost svetovne javnosti in množic vernikov.

Septembra je papež Frančišek izvedel najdaljše apostolsko potovanje svojega pontifikata, navaja CNA. Dvanajstdnevno potovanje po jugovzhodni Aziji in Oceaniji je zajelo obisk Indonezije, Papue Nove Gvineje in Vzhodnega Timorja. V Džakarti je obiskal mošejo Istiklal in se z muslimanskimi voditelji posvetoval o reševanju svetovnih kriz. Podpisal je tudi izjavo o obsodbi verskega nasilja in poudaril pomen medverskega sodelovanja.

V Papui Novi Gvineji je papež blagoslovil novo bolnišnico za domorodne skupnosti, v Vzhodnem Timorju pa je njegova maša v Diliju zbrala kar 750.000 vernikov – skoraj dve tretjini prebivalstva države.

Papežev obisk sekularne Evrope

Papež je septembra obiskal tudi Belgijo in Luksemburg. Čeprav je obisk v Belgiji zaznamoval spor glede papeževih ostrih besed o splavu, je bil glavni poudarek praznovanje 600. obletnice katoliških univerz v Leuvenu in Louvain-la-Neuve. Frančišek je ob tem pozval k evangelizaciji vse bolj sekularne Evrope in opozoril na odgovornost, ki jo prinaša bogastvo.

V Luksemburgu je papež izpostavil pomen družbene solidarnosti, kar je v evropskem kontekstu pridobilo široko odmevnost.

Prvi papeški obisk Korzike

Decembra je Frančišek obiskal Korziko, kjer je postal prvi papež v zgodovini, ki je obiskal francoski sredozemski otok. Na škofijski konferenci v Ajacciu je poudaril vlogo ljudskih pobožnosti pri ohranjanju katoliške identitete. Njegov obisk je spremljala tradicionalna korziška glasba, vrhunec pa je bila maša na trgu Place d’Austerlitz pred 7000 verniki.

Svojo pot na Korziki je papež zaključil s srečanjem s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, kjer je razpravljal o pomenu ohranjanja upanja in smisla za humor, preden se je vrnil v Rim.

Papeževo leto 2024 je tako ostalo zapisano kot leto zgodovinskih korakov, ki so poudarili pomen dialoga, solidarnosti in vere v sodobnem svetu.

Portal24; Foto: Wikimedia/Long Thiên