Poročilo Liberties 2023: Omejevanje svobode izražanja in dostopa do informacij
V najnovejšem poročilu o svobodi medijev za leto 2023, ki ga je objavila nevladna organizacija Liberties, so razkrite zaskrbljujoče ugotovitve o stanju medijske svobode po celotni Evropi. Poročilo, pripravljeno v sodelovanju z več kot 40 partnerskimi organizacijami iz 19 držav članic EU, poudarja nadaljevanje negativnih trendov, ki so bili opaženi že v preteklem letu.
Med ključnimi ugotovitvami poročila je nadaljevanje spopadanja novinarjev z ustrahovanjem, nadzorom, napadi in pridržanji po vsej Evropi. Poročilo opozarja tudi na omejevanje svobode izražanja in dostopa do informacij, kar je še posebej izpostavljeno v kontekstu novih zakonodaj, kot sta direktiva proti strateškim tožbam SLAPP in evropski zakon o svobodi medijev.
Poleg tega poročilo osvetljuje vpliv volitev v državah kot so Poljska, Nizozemska in Slovaška ter regionalnih konfliktov, vključno z vojno v Ukrajini, na medijsko krajino.
Vohunska programska oprema in vprašanja lastništva medijev
Uporaba vohunske programske opreme, kot sta Pegasus in Predator, ostaja znaten problem znotraj EU, s tarčami nadzora med novinarji v državah kot so Nemčija, Grčija, Nizozemska in Poljska. Prav tako poročilo izpostavlja nezadostna pravila o preglednosti lastništva medijev in grožnje neodvisnosti javnih medijev, kar medijsko svobodo v mnogih članicah EU približuje “nevarno blizu prelomne točke”.
Situacija v Sloveniji
V kontekstu Slovenije poročilo opaža visoko koncentracijo medijskega lastništva in izpostavlja izzive v financiranju medijev. Kljub stabilnemu financiranju Slovenske tiskovne agencije s strani nove vlade, poročilo kritično ocenjuje, da ni bilo potrjeno zvišanje prispevka za javno radiotelevizijo RTV Slovenija, kar je pripeljalo do finančne krize institucije. Kljub temu poročilo ugotavlja, da se razmere na področju svobode medijev v Sloveniji izboljšujejo po odhodu prejšnje vlade Janeza Janše.
Več o organizaciji Liberties
Liberties, organizacija s sedežem v Berlinu, je znana po svojem angažiranem delu na področju zaščite in promocije temeljnih svoboščin v Evropi. Njihovo letno poročilo o svobodi medijev dopolnjuje poročilo o pravni državi in v letošnjem letu vključuje novo poglavje, posvečeno evropskemu aktu o svobodi medijev.
Poročilo za Slovenijo je pripravil slovenski Mirovni inštitut, ki skupaj z drugimi partnerskimi organizacijami prispeva k boljšemu razumevanju in obravnavanju izzivov, s katerimi se soočajo mediji na nacionalni in evropski ravni.
Poročilo v celoti (PDF)
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pixabay