Poljski predsednik poziva k zaščiti Netanjahuja pred aretacijo ob obletnici Auschwitza
Poljski predsednik Andrzej Duda je pozval vlado, naj izraelskemu premierju Benjaminu Netanjahuju omogoči udeležbo na obeležitvi 80. obletnice osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau brez strahu pred aretacijo zaradi mednarodnega naloga za njegovo pridržanje.
Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je namreč novembra izdalo naloge za aretacijo Benjamina Netanjahuja in nekdanjega izraelskega obrambnega ministra ter vodje Hamasa Ibrahima Al-Masrija zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu med 15-mesečnim spopadom v Gazi. Poljska, kot članica ICC, je dolžna izpolnjevati te naloge, vendar je njihovo izvajanje v praksi prepuščeno odločitvam posameznih držav.
Duda, ki prihaja iz opozicijske stranke Zakon in pravičnost (PiS), je v pismu poljski vladi, ki jo vodi premier Donald Tusk, poudaril pomembnost izraelske prisotnosti na dogodku, ki simbolizira zgodovinske grozote holokavsta. Po besedah predsednikove pomočnice Malgorzate Paprocke, je Duda izrazil prepričanje, da bi moral vsak izraelski predstavnik imeti pravico sodelovati na tem pomembnem dogodku, ne glede na mednarodne pravne okoliščine.
“Gre za Auschwitz, simbol holokavsta in trpljenja Judov. Prisotnost izraelskih voditeljev na tem dogodku ima posebno zgodovinsko težo,” je po navajanju Euronewsa dodala Paprocka.
Reakcije na mednarodni ravni
Medtem ko se nekatere države, kot sta Francija in Madžarska, že javno opredeljujejo proti izvrševanju naloga ICC, Izrael vztraja pri svoji zavrnitvi pristojnosti tega sodišča. Madžarski premier Viktor Orbán je celo napovedal, da bo Netanjahuja povabil v Budimpešto, ne glede na mednarodne naloge.
Poljska vlada za zdaj ni potrdila, ali bo izraelski premier sodeloval na dogodku. Poljsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da “zaenkrat ni prejelo informacij o Netanjahujevi udeležbi.” Dodali so, da je Poljska varna država, ki zagotavlja ustrezno zaščito za vse obiskovalce na visoki ravni.
Komemoracija v Oswiecimu bo vključevala mednarodne uradnike in preživele iz Auschwitza, taborišča, kjer je bilo med drugo svetovno vojno umorjenih več kot 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov. Auschwitz ostaja eden najbolj simbolnih krajev holokavsta, kjer so poleg Judov trpeli in umirali tudi Poljaki, Romi, sovjetski vojni ujetniki in drugi.
Obeležitev bo potekala 27. januarja, ko svetovna skupnost spominja na osvoboditev taborišča in opozarja na zgodovinske grozote, ki jih ne smemo nikoli pozabiti.
Portal24; Foto: president.gov.ua/Wikimedia Commons