Energetska kriza: Slovaški premier ostro nad Ukrajino in EU

Slovaški premier Robert Fico je po srečanju z vrhom EU v Bruslju ostro kritiziral Ukrajino zaradi njene odločitve, da prekine tranzit ruskega plina čez svoje ozemlje. Premier je ob tem opozoril, da to dejanje škoduje tako Slovaški, kot celotni Evropski uniji, saj naj bi dvig cen plina in izguba tranzitnih pristojbin poslabšala konkurenčnost evropskega gospodarstva v primerjavi z ZDA in Kitajsko.

Fico je dejal, da je poteza Ukrajine, ko ni podaljšala tranzitnega dogovora z Rusijo po izteku petletne pogodbe med Gazpromom in Naftogazom 31. decembra, povzročila resne gospodarske posledice. Po njegovih besedah bo Slovaška zaradi izgube tranzitnih pristojbin utrpela 500 milijonov evrov letne škode. Odločitev Ukrajine je označil kot “sabotažo” slovaškega gospodarstva. Fico je dodal, da takšna dejanja slabijo zaupanje v evropsko energetsko strategijo, poroča Euronews.

Fico je namignil, da bi lahko njegova vlada sprejela povračilne ukrepe, vključno z omejevanjem dobave električne energije in zmanjšanjem pomoči ukrajinskim beguncem. Prav tako je opozoril, da bi Bratislava lahko uporabila pravico veta pri ključnih odločitvah EU, povezanih z ukrajinsko-rusko vojno.

EU ostaja mirna, Fico pa dviguje temperaturo

Evropska komisija se je na situacijo odzvala z zagotavljanjem, da je EU dobro pripravljena na konec rusko-ukrajinskega tranzitnega dogovora. Po njihovih navedbah trenutne razmere ne predstavljajo grožnje energetski varnosti Unije. Države članice so v preteklih letih okrepile uvoz utekočinjenega zemeljskega plina, predvsem iz ZDA.

Kljub temu Fico vztraja, da trenutne razmere slabijo konkurenčnost evropskega gospodarstva, še posebej v primerjavi z drugimi velikimi igralci na svetovnem trgu. Med srečanjem z evropskim komisarjem za energijo Danom Jørgensenom sta se dogovorila za ustanovitev delovne skupine, ki bo preučila možnosti za reševanje nastalih težav.

Ficove izjave so bile usmerjene ne le na Bruselj in Kijev, temveč tudi na domače politične nasprotnike. Med dolgotrajno tiskovno konferenco je ostro kritiziral opozicijo, kar so mnogi analitiki označili kot poskus mobilizacije domače podpore. Njegovi komentarji so prišli le nekaj tednov po obisku Moskve, kjer se je srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Obisk je naletela na ostre kritike znotraj EU.

Portal24; Foto: Evropska unija/Wikimedia Commons