Plačna reforma: Univerze opozarjajo na likvidnostne težave

Slovenske univerze se soočajo s finančnimi težavami zaradi zamud pri podpisu pogodb za novo finančno obdobje z ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Fakultete, kot je Fakulteta za šport, zaradi neurejenega financiranja že odpovedujejo projekte, dekan pa je pred dnevi izrazil veliko zaskrbljenost, poroča Info360. Težave z likvidnostjo potrjujejo tako na Univerzi v Mariboru kot na Univerzi na Primorskem, medtem ko na ministrstvu zanikajo, da bi zaradi tega trpel učni proces ali se ukinjali programi.

Na Univerzi v Mariboru poudarjajo: »Rektorji javnih univerz smo pristojno ministrstvo s težavami zagotavljanja potrebnih finančnih sredstev večkrat seznanili in opozorili, da trenutno dodeljena finančna sredstva ne zadostujejo za pokrivanje tekočih stroškov delovanja univerz. Izpostavili smo, da sredstva potrebujemo čim prej zaradi zagotavljanja tekoče likvidnosti.« Kot navaja Info360 dodajajo, da začasno financiranje, ki temelji na povprečju leta 2024, ne vključuje razvojnih sredstev, prav tako pa ne pokriva dodatnih 11 milijonov evrov, potrebnih za nov plačni sistem v javnem sektorju.

Večja masa plač

Po poročanju Info360 se je zaradi plačne reforme masa plač povečala tudi na Univerzi na Primorskem, in sicer za dva milijona evrov letno, kar predstavlja skoraj 5 odstotkov njihovega proračuna za leto 2024. »Gre za velik finančni zalogaj, ki ga univerza kot javna institucija, zavezana različnim javnim sistemom, sama ne more zagotoviti. Poleg trenutne likvidnosti nas na UP skrbi tudi dolgoročna finančna vzdržnost kot taka. A smo v stalnih stikih z resornim ministrstvom in verjamemo njihovim zagotovilom, da bomo pogodbo podpisali še v tem mesecu,« pravijo na UP.

Na ljubljanski univerzi so optimistični, saj je minister obljubil dodatna sredstva za pokritje dviga plač. Po poročanju Info360 na ministrstvu pričakujejo, da bodo pogodbe podpisane do konca marca, univerze pa bodo ustrezno višja sredstva, vključno s poračunom od januarja do aprila 2025, prejele v začetku aprila. Pred tem morajo uskladiti še nekatere podrobnosti, saj ne gre le za vprašanje financiranja, temveč tudi za širše dogovore z univerzami. Kljub temu ostaja vprašanje, ali bo to dovolj za rešitev likvidnostnih in razvojnih izzivov univerz.

Portal24; Foto:  Urad Vlade RS za komuniciranje