DZ obravnava predlog za ostrejšo razmejitev javnega in zasebnega zdravstva

Državni zbor nadaljuje redno sejo, na kateri poslanke in poslanci razpravljajo o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti. Ta prinaša ostrejšo ločnico med javnim in zasebnim zdravstvom, kar v vladni koaliciji označujejo kot pomemben korak v okviru zdravstvene reforme. Poleg tega bodo obravnavali tudi predlog stranke SDS za ukinitev načrtovanega prispevka za dolgotrajno oskrbo, ki je prav tako deležen burnih razprav.

V koaliciji, ki jo sestavljajo Gibanje Svoboda, SD in Levica, poudarjajo, da novela zakona prinaša nujno potrebno ureditev na področju zdravstva. “Zakon prinaša nujno potrebno ureditev in razmejitev javnega in zasebnega zdravstva ter gre za ključen korak zdravstvene reforme, ki prinaša še številne druge pomembne rešitve,” so zatrdili v vladnih vrstah.

Ena od ključnih sprememb je omejitev dela javnih zdravstvenih delavcev pri zasebnikih. Po novem jim novela onemogoča delo pri tako imenovanih “čistih zasebnikih”, medtem ko bi pod določenimi pogoji še vedno lahko delali v drugih javnih zavodih ali pri koncesionarjih. Namen tega ukrepa je zajeziti vse pogostejše popoldansko delo zdravnikov, ki po mnenju koalicije prispeva k daljšim čakalnim vrstam v javnem sektorju.

Spremembe

Koalicijski poslanci so na seji matičnega odbora za zdravstvo v predlog vnesli več sprememb, med drugim določilo, da morajo koncesionarji pri opravljanju javnih zdravstvenih storitev delovati neprofitno. “Presežki se morajo vrniti nazaj v dejavnost,” so prepričani v koaliciji. Vendar pa to določilo ni povsod naletelo na odobravanje.

Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta v dopisu koalicijskim poslancem izrazila pomisleke. Boštjančič je dejal: “Če ima en koncesionar dobiček za iste storitve kot nekdo drug, to prej kaže na to, da učinkoviteje opravlja svojo dejavnost, tako da mene je izrazito strah, da bi se dobički skrivali.” Poslanka Svobode Tamara Kozlovič je za Radio Slovenija odgovorila: “Tega dopisa ne jemljemo za nič slabega, mi poslanci svoje stališče imamo in ga bomo zagovarjali še naprej.”

Opozicija in zdravniki ostro proti

Predlogu novele močno nasprotujejo zdravniške organizacije in opozicija. Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je v javnem pismu zapisal: “Čas je za prave, strokovne in odgovorne rešitve, ne za politična tveganja, ki jih ne podpira niti lastna vlada.” Po njihovem mnenju novela ne rešuje težav zdravstvenega sistema, temveč ga razkraja, saj bo poslabšala dostopnost do zdravstvene oskrbe in spodbudila odhod zdravnikov v zasebni sektor. Opozicija že napoveduje ustavno presojo, medtem ko ministrica Prevolnik Rupel ostaja optimistična: “Jaz iskreno upam, da bomo zdravnikom dali dolgo prehodno obdobje, tudi direktorjem, da bodo v tem času lahko uredili soglasja in razmere, preden bo ta določba začela veljati.”

Po poročanju MMC RTV SLO so v Fidesu še posebej zaskrbljeni zaradi nesoglasij znotraj vlade, kar po njihovem mnenju kaže na pomanjkanje enotnosti pri tako pomembnih odločitvah.

Poleg zdravstvene reforme je na dnevnem redu tudi predlog SDS-a za ukinitev načrtovanega prispevka za dolgotrajno oskrbo. Ta naj bi s 1. julijem obremenil zaposlene in delodajalce z 1-odstotnim prispevkom od bruto plače oziroma neto pokojnine. V SDS-u menijo, da bi ukinitev prispevka izboljšala gmotni položaj ljudi in preprečila dodatne obremenitve gospodarstva. Po poročanju MMC RTV SLO se pojavljajo opozorila, da zakon o dolgotrajni oskrbi še ne bo v celoti izvedljiv, kar odpira vprašanje smiselnosti uvedbe prispevka v tem trenutku. Na ministrstvu za solidarno prihodnost pa vztrajajo, da je javno financiranje ključno za zagotavljanje brezplačne dolgotrajne oskrbe.

Portal24; Foto: Matija Sušnik DZ