Notre-Dame znova zaživi: Macron pohvalil izjemno delo obrtnikov

Francoski predsednik Emmanuel Macron je pohvalil delavce, ki so uspešno zaključili prenovo znamenite pariške katedrale Notre-Dame, potem ko jo je leta 2019 zajel uničujoč požar. V govoru je izrazil globoko hvaležnost za njihovo predanost in poudaril, da je bila katedrala ponovno zgrajena z izjemno voljo in delom. Po poročanju BBC je bila obnova velik simbol francoskega duha in kolektivne moči, kar je potrdil tudi Macron, ko je poudaril: “Vrnili ste Notre-Dame.”

Pet let in pol po katastrofi je prenova skoraj zaključena, obiskovalcem pa bo katedrala ponovno odprta 7. decembra, ko bo v njej potekala tudi prva katoliška maša po požaru. Macron je skupaj s svojo ženo Brigitte in pariškim nadškofom Laurentom Ulrichom ob obisku prenovljene notranjosti katedrale dejal, da je zdaj “popravljena, na novo odkrita in na novo zgrajena.” Po poročanju BBC so prenovitvena dela omogočila, da katedrala zasije v novi luči, obiskovalci pa bodo lahko občudovali tudi obnovljene lesene strešne tramove in očiščeno notranjost.

Prenova katedrale je stala 700 milijonov evrov, sredstva pa so bila zbrana prek izjemno uspešne kampanje, ki je privabila velike donatorje in številne manjše prispevke posameznikov. Skupno je bilo zbranih 846 milijonov evrov, kar je omogočilo ohranjanje verodostojnosti izvirne arhitekture, hkrati pa vključitev sodobnih varnostnih rešitev, kot so škropilniki v strešnih tramovih.

Simbolika in pomen prenove

Požar leta 2019 je močno prizadel katedralo. Leseni tramovi, znani kot “gozd”, so zgoreli, uničeni so bili zvonik in kamnit obok nad središčem transepta, vendar so bili ključni artefakti, kot je Trnova krona, rešeni. Prav tako so bile k sreči rešene vitražne okenske mojstrovine, ki veljajo za enega najlepših dosežkov gotske umetnosti. Po poročanju BBC je obnovitev katedrale pomenila tudi velik zagon za francosko obrt in umetnost. Pri projektu je sodelovalo okoli 2000 obrtnikov, kar je spodbudilo ponovno zanimanje za tradicionalne obrti, kot je kamnoseštvo.

Macron je ob priložnosti poudaril, da je bil požar nacionalna rana, obnova pa simbol upanja in predanosti. Francoski predsednik je katedralo opisal kot “novo odkrito dragocenost” in izrazil ponos nad doseženim.

Obnova katedrale ni minila brez sporov. Po požaru so se pojavljale ideje, da bi katedralo preoblikovali v sodobnejšo različico, vključno s predlogi za stekleno streho ali celo ekološko ozelenitev. Vendar so se tako strokovnjaki kot širša javnost odločno zavzeli za rekonstrukcijo, ki bi ostala zvesta izvirniku. Po poročanju BBC je bil največji izziv prenove vzpostavitev ravnovesja med ohranjanjem avtentičnosti in uporabo sodobnih materialov za izboljšanje varnosti in trajnosti.

Ena od preostalih odprtih tem je bila Macronova želja po sodobnem dizajnu za vitraže v šestih stranskih kapelah. Kljub natečaju za umetniške rešitve se je ideja soočila z močno kritiko v francoskem umetniškem krogu.

Sporočilo Macrona ob zaključku projekta

Francoski predsednik je prenovo katedrale izkoristil tudi za utrjevanje svojega političnega vpliva. Po poročanju BBC je organizacija slovesnosti pred formalnim odprtjem katedrale morda služila kot poskus Macronovega poveličevanja. Predsednik Macron je poudaril, da je projekt simbol kolektivne moči francoskega naroda. Obnova Notre-Dame je postala svetovni simbol upanja in dokaz, da lahko ob veliki predanosti dosežemo nemogoče.

Katedrala Notre-Dame bo tako znova odprla svoja vrata kot kulturni in duhovni simbol, ki združuje preteklost in prihodnost. Njeno ponovno odprtje ni zgolj dokaz tehnične mojstrske prenove, temveč tudi simbol vztrajnosti in solidarnosti. Francoska tradicija in kultura bosta tako znova zasijali v najlepši luči. Notre-Dame bo vedno ostala dragocen del svetovne dediščine.

Portal24; Foto: Portal24