Zadnje opozorilo Josepa Borrella: Ruska premoč zahteva hiter odziv EU

Josep Borrell, ki zaključuje svoj petletni mandat visokega zunanjepolitičnega predstavnika Evropske unije, je v svojem zadnjem intervjuju za evropske medije poudaril pomembnost hitrega in odločenega ukrepanja držav članic EU za podporo Ukrajini, poroča Euronews. V luči ruske vojaške premoči in agresivnega širjenja, ki predstavlja nevarnost za stabilnost celotne Evrope, je pozval k nujnosti povečanega vojaškega prispevka in preoblikovanja obrambne politike EU.

Ruska vojska nadaljuje z intenzivnimi napadi na vzhodu Ukrajine in povečuje pritisk na ukrajinske obrambne sile. Borrell je opozoril, da Ukrajinci vztrajajo, vendar razmere niso ugodne. Poleg tega so se ruski vojaški vrstam pridružili tudi severnokorejski vojaki, kar je še dodatno povečalo njihovo moč. “Ruska premoč se nadaljuje,” je dejal Borrell. “Severna Koreja je Rusiji zagotovila več pomoči, kot smo jo mi sposobni zagotoviti Ukrajini.”

Medtem ko je Evropska unija dosegla pomemben mejnik z dobavo enega milijona nabojev Ukrajini, je Borrell izrazil nezadovoljstvo s tempom pomoči. “Rusija izstreli 800.000 nabojev na mesec. Naša pomoč je prepočasna, in številke so pomembne,” je poudaril.

Povečanje obrambnih izdatkov v EU

Brutalna vojna je prisilila Evropsko unijo, da na novo preuči svojo obrambno politiko. Obrambni izdatki EU so leta 2024 dosegli rekordnih 326 milijard evrov, kar predstavlja 1,9 % BDP celotnega bloka. Kljub temu je jasno, da bo treba storiti še več za pripravo na prihodnje izzive. Ena od idej, ki pridobiva na podpori, je izdaja skupnega evropskega dolga za financiranje obrambne industrije.

Vendar pa Borrell opozarja, da tovrstni projekti ne morejo odgovoriti na trenutno vojno grožnjo. “Če čakamo na izdajo dolga in razvoj industrijskih zmogljivosti, je že prepozno,” je dejal. “Evropa mora delovati takoj, z obstoječimi viri.”

Grožnja političnih sprememb v ZDA

Poleg notranjih izzivov se EU sooča tudi z možnostjo spremembe političnega vodstva v ZDA. Donald Trump, ki se poteguje za ponovno izvolitev, je obljubil revizijo ameriške pomoči Ukrajini. Borrell je opozoril, da bi umik ZDA iz skupne fronte Zahoda pomenil velik izziv za Evropo. “Če se ZDA umaknejo, Evropa ne more sama nadomestiti njihove vojaške podpore,” je poudaril.

Zato je Borrell pozval države članice, naj okrepijo vojaške zaloge, odstranijo omejitve glede uporabe orožja in povečajo pomoč Ukrajini, navaja Euronews. Nemčija je denimo še vedno proti dobavi raket dolgega dosega Taurus, čeprav so ZDA že odpravile podobne omejitve.

Komunikacija z državljani: ključen element za podporo Ukrajini

Borrell je izpostavil, da podpora Ukrajini ni zgolj politično vprašanje, temveč zahteva tudi zaupanje in podporo državljanov. “Vlade morajo zmagati v bitki notranje politike,” je dejal. “Ljudem moramo pojasniti, zakaj je ta pomoč pomembna in da ne gre za brezplačno podporo.”

Opozoril je, da je komunikacija ključna za razumevanje groženj, s katerimi se sooča Evropa. “Povejte ljudem resnico: podpora Ukrajini stane. Stane denar, a varuje našo prihodnost,” je dodal.

Kot eden najodločnejših zagovornikov ukrajinske neodvisnosti v EU je Borrell svoje zadnje dni na položaju posvetil opozorilom o nujnosti hitrejšega ukrepanja. Njegova prizadevanja so do zdaj omogočila kontinuirano pomoč, vendar je jasno, da je potrebna večja zavezanost držav članic.

“Čas je ključnega pomena,” je zaključil Borrell. “Če želimo ohraniti Ukrajino in evropsko stabilnost, moramo ukrepati zdaj, brez odlašanja.”

Portal24; Foto: Wikimedia/EU Parlament