Netanyahu bo kljub nalogu za aretacijo ICC obiskal Madžarsko

Izraelski premier Benjamin Netanyahu bo v četrtek začel štiridnevni uradni obisk na Madžarskem, kar bo njegov prvi obisk Evrope, odkar je Mednarodno kazensko sodišče (ICC) novembra izdalo nalog za njegovo aretacijo zaradi domnevnih vojnih zločinov v Gazi. Obisk prihaja v času, ko madžarski premier Viktor Orbán obljublja, da bo kljuboval odločitvi sodišča in zagotovil, da ta na Madžarskem “ne bo imela učinka”. Madžarska poteza sproža vprašanja o spoštovanju mednarodnega prava in obveznosti držav članic ICC.

Madžarska, ki je podpisnica ICC od njegove ustanovitve pred več kot 20 leti, je pravno zavezana k izvrševanju nalogov za aretacijo, piše The Guardian. Vendar je Orbán kmalu po objavi nalogov jasno izrazil nasprotovanje in napovedal, da bo Netanjahuja sprejel kljub temu. V zadnjih dneh so se pojavile celo govorice, da bi se Madžarska lahko umaknila iz ICC, kar nakazuje na zaostritev njenega stališča. Orbánova odločitev je deležna kritik, saj naj bi odražala njegov širši vzorec spodkopavanja pravne države in demokratičnih institucij.

Obisk sovpada z Netanjahujevo izjavo, da Izrael “zavzema ozemlje” in namerava “razdeliti” Gazo, kar je sledilo koncu krhkega premirja in ponovnemu izraelskemu bombardiranju palestinskega ozemlja. Konflikt, ki se je začel z napadom Hamasa na južni Izrael, kjer je bilo ubitih 1200 ljudi in ugrabljenih 250, je v Gazi po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje terjal že več kot 50.000 življenj, večinoma civilistov.

Mednarodni odzivi in razhajanja v EU

Netanjahujevo potovanje na Madžarsko je njegov drugi obisk v tujini po izdaji nalogov ICC, ki poleg njega ciljajo tudi nekdanjega izraelskega obrambnega ministra in voditelja Hamasa Ibrahima Al-Masrija. Februarja je obiskal ZDA, ki niso članice ICC, kjer je Donald Trump podpisal izvršilni ukaz za sankcije proti sodišču zaradi preiskav izraelskih dejanj. V Evropski uniji, kjer so vseh 27 članic podpisnic ICC, pa stališča glede izvrševanja nalogov ostajajo razdeljena.

Države, kot so Španija, Nizozemska in Finska, so izrazile podporo nalogom, medtem ko je Poljska razmišljala o povabilu Netanjahuja na obletnico osvoboditve Auschwitza. Nemški kanclerski kandidat Friedrich Merz je prav tako obljubil, da bo našel način za Netanjahujev obisk brez aretacije. Tiskovni predstavnik Evropske komisije je poudaril, da bi morale vse države v celoti sodelovati z ICC in nemudoma izvršiti naloge za aretacijo.

Kritike človekovih pravic in pravna vprašanja

Skupine za človekove pravice so ostro obsodile Madžarsko zaradi odločitve, da sprejme Netanjahuja. Erika Guevara Rosas iz Amnesty International je izraelskega premierja označila za “domnevnega vojnega zločinca”, obtoženega stradanja civilistov, napadov na nedolžne in zločinov proti človečnosti. Po njenih besedah madžarsko povabilo kaže na prezir do mednarodnega prava in daje vtis, da so obtoženi vojni zločinci dobrodošli v EU.

Human Rights Watch je opozoril, da Orbánova poteza nadaljuje njegove napade na pravno državo, kar slabša stanje človekovih pravic na Madžarskem. Liz Evenson iz organizacije je poudarila, da bi dovoljenje obiska v nasprotju z obveznostmi do ICC pomenilo nov udarec madžarski demokraciji. ICC je v izjavi za Guardian spomnil, da so države članice pravno dolžne spoštovati sodbe sodišča, in dodal, da posamezne države ne morejo enostransko presojati o njihovi utemeljenosti.

Portal24; Foto: president.gov.ua/Wikimedia Commons