EU zaradi Trumpovih carin na evropsko blago napoveduje protiukrepe

Evropska unija se pripravlja na odločen odziv po napovedi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je v sredo uvedel 20-odstotne carine na blago iz EU. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v četrtek iz Samarkanda v Uzbekistanu, kjer se udeležuje prvega vrha EU-Srednja Azija, poudarila, da EU že zaključuje prvi sveženj protiukrepov kot odgovor na prejšnje carine na jeklo, zdaj pa se pripravlja na dodatne ukrepe za zaščito svojih interesov, poroča Euronews. “Če pogajanja z ZDA ne bodo uspešna, bomo ukrepali,” je dejala in pozvala ZDA, naj opustijo konfrontacijski pristop ter sedejo za pogajalsko mizo.

Trump je v sredo vsem državam naložil minimalne 10-odstotne carine, EU pa je uvrstil med 60 “najhujših kršiteljev”, zaradi česar bo evropsko blago obremenjeno z višjo, 20-odstotno stopnjo. Te dajatve naj bi začele veljati prihodnjo sredo. Poleg tega je napovedal tudi 25-odstotne carine na avtomobile, proizvedene zunaj ZDA, ki so začele veljati takoj. Von der Leyen je opozorila, da EU ne bo dopustila dampinga na svojem trgu in da bo pozorno spremljala posredne učinke teh ukrepov, saj evropski trg ne more absorbirati globalnih presežnih zmogljivosti.

Reakcije evropskih voditeljev in gospodarski izzivi

Napoved ameriških carin je že sprožila odzive evropskih voditeljev. Švedski premier Ulf Kristersson je izrazil obžalovanje nad novimi trgovinskimi ovirami in opozoril, da trgovinska vojna dolgoročno vodi v revščino in nestabilnost. Kljub temu je poudaril, da je Švedska gospodarsko dobro pripravljena na izzive, saj ima trdne javne finance. Irski Tanaiste Simon Harris pa je pozval k mirnemu in premišljenemu odzivu EU, pri čemer je izpostavil pripravljenost bloka za pogajanja z ZDA. “EU se bo odzvala sorazmerno, da zaščiti svoje državljane, delavce in podjetja,” je dodal.

EU ima v rokah močne adute, je v začetku tedna v Evropskem parlamentu poudarila von der Leyen. “Od trgovine in tehnologije do velikosti našega trga – k pogajanjem bomo pristopili z močjo,” je dejala. Leta 2023 je EU z ZDA ustvarila presežek v blagovni menjavi v višini 156,6 milijarde evrov, medtem ko je imela primanjkljaj v storitvah v vrednosti 108,6 milijarde evrov. Bruselj že razpolaga z dvema seznamoma ameriških izdelkov, ki bi jih lahko obremenili s carinami, vključno z nekaterimi, ki so pod začasnimi dajatvami od leta 2018. Uradniki EU namigujejo, da bi lahko ukrepi v prihodnje zajeli tudi storitve.

Von der Leyen je v četrtkovem nagovoru priznala, da se strinja s Trumpom glede potrebe po prilagoditvi globalnega trgovinskega sistema, a je kritizirala pretirano zanašanje na carine. “Preidimo s konfrontacije na pogajanja,” je zaključila, s čimer je nakazala željo po mirni rešitvi spora, ki grozi z novo trgovinsko vojno med ZDA in EU.

Portal24; Foto: Wikimedia/EU parlament