Neprilagojena hitrost vodi v tragične prometne nesreče

Neprilagojena hitrost ostaja pereč problem na slovenskih cestah, saj je lani predstavljala najpogostejši vzrok prometnih nesreč s smrtnim izidom. Podatki Agencije za varnost prometa razkrivajo, da se je v letu 2024 zgodilo 3809 nesreč zaradi neprilagojene hitrosti, v katerih je življenje izgubilo 30 ljudi, 403 pa jih je utrpelo hude poškodbe, poroča MMC RTV SLO. Čeprav se je v primerjavi z letom 2023, ko je v 3771 nesrečah umrlo 33 ljudi, število smrtnih žrtev zmanjšalo za devet odstotkov, je zaskrbljujoče, da se je število hudo poškodovanih povečalo za več kot 22 odstotkov.

Letošnji podatki za prve tri mesece kažejo, da je neprilagojena hitrost še vedno resna grožnja. V tem obdobju se je zgodilo 602 prometnih nesreč, v katerih je umrl en udeleženec, 37 pa jih je bilo huje poškodovanih. Po poročanju MMC RTV SLO delež nesreč zaradi neprilagojene hitrosti v zadnjih petih letih znaša okoli 18 odstotkov vseh prometnih nesreč v Sloveniji, kar jo uvršča na drugo mesto med vzroki nesreč, a na prvo mesto, ko govorimo o smrtnih izidih (44 odstotkov) in hudih poškodbah (42 odstotkov).

Največ mrtvih v nesrečah zaradi neprilagojene hitrosti

Statistika razkriva, da so najpogostejši povzročitelji tovrstnih nesreč vozniki osebnih avtomobilov, ki v povprečju zadnjih petih let odgovarjajo za 70 odstotkov primerov. Sledijo kolesarji in vozniki enoslednih vozil. Lani so se nesreče zaradi neprilagojene hitrosti najpogosteje dogajale v naseljih, sledile so avtoceste in lokalne ceste, največ smrtnih žrtev pa je bilo na regionalnih cestah prvega reda ter cestah v naseljih brez uličnega sistema, navaja MMC RTV SLO. Policija je v letu 2024 evidentirala 120.237 kršitev s področja hitrosti, letos do konca marca pa že 29.442.

Prikazovalniki hitrosti, ki jih Agencija za varnost prometa namešča po Sloveniji, so letos zaznali skrajne primere kršitev. V občini Žetale je konec marca pri omejitvi 50 kilometrov na uro voznik vozil kar 146 kilometrov na uro, pri čemer je 70 odstotkov vozil preseglo dovoljeno hitrost. V občini Mokronog – Trebelno pa je voznik pri omejitvi 40 kilometrov na uro dosegel 122 kilometrov na uro, 66 odstotkov vozil pa je prav tako vozilo prehitro.

Akcija nadzora hitrosti

Za zajezitev te problematike bo prihodnji teden stekla nacionalna preventivna akcija Hitrost, ki jo organizirata Agencija za varnost prometa in policija skupaj z občinskimi redarstvi. Akcija, ki je del evropske pobude, vključuje poostren nadzor hitrosti in ozaveščanje o tveganjih prehitre vožnje. V sredo bo potekal tudi Roadpolov maraton merjenja hitrosti po vsej EU. Po poročanju MMC RTV SLO bo agencija skupaj z Zavodom Varna pot začela tudi kampanjo za spremembo izraza “prometna nesreča” v “trčenje”, kadar gre za posledico zavestnega neodgovornega ravnanja, kot je prehitra vožnja ali vožnja pod vplivom alkohola.

Strokovnjaki opozarjajo, da že zmanjšanje povprečne hitrosti v naseljih za en kilometer na uro lahko število smrtnih žrtev zmanjša za štiri odstotke. V četrtek bo na temo “Prometna nesreča ni nesreča” potekala okrogla miza z uglednimi strokovnjaki, ki bo dodatno osvetlila problematiko.

Portal24; Foto: Freepik