Ministrstvo obljublja ohranitev notranjosti postaje

Prenova glavne železniške postaje v Ljubljani že dalj časa buri duhove, saj se v javnosti in med strokovnjaki pojavljajo različna mnenja o tem, kakšna naj bo prihodnost starega kolodvora. Z ministrstva za infrastrukturo so sporočili, da bo notranjost starega postajnega poslopja ostala nespremenjena. “Notranjost postajnega objekta starega kolodvora ostaja nedotaknjena,” so zapisali v uradnem odgovoru, a hkrati poudarili, da “nadaljnja vsebina, raba in program poslopja še niso določeni”. To odpira vprašanje, ali bo stavba ohranila svojo prvotno vlogo ali pa bo namenjena drugim dejavnostim, kot so poslovni prostori, trgovine ali celo hotel.

Konec marca je arhitekt in Prešernov nagrajenec Marko Mušič v javnem pismu izrazil nasprotovanje morebitnim spremembam notranjosti starega kolodvora in njene namembnosti, poroča MMC RTV SLO. “Pritličje našega kolodvora mora za vedno ostati v osnovni funkciji, za katero je bila postaja takrat, leta 1848, zgrajena,” je poudaril Mušič, ki si želi, da bi stavba ostala “reprezentativni javni mestni, potnikom namenjeni prostor”. Njegovo stališče je podprl tudi razred za umetnost Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU), ki opozarja na pomen ohranitve zgodovinske vrednosti objekta.

Želja po ohranitvi avtentične podobe

Po poročanju MMC RTV Slovenija ministrstvo za infrastrukturo, natančneje Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo, ki vodi projekt, zagotavlja, da bo stavba starega kolodvora po prenovi zasijala v svoji originalni podobi. Predvidena je namreč rušitev dveh prizidkov na severovzhodni in severozahodni strani, ki nista del varovane stavbne dediščine. S tem naj bi pridobili prostor za novo postajno dvorano nad peroni, hkrati pa ohranili zgodovinski videz objekta. Pri tem sodelujejo z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, ki podpira ta pristop.

“Notranjost postajnega objekta starega kolodvora ostaja nedotaknjena,” so ponovili na ministrstvu, kar pomeni, da bo ureditev, ki jo je zasnoval Mušičev atelje in zanjo prejel priznanje na jugoslovanskem natečaju, ostala nedotaknjena. Kljub temu pa selitev blagajn, čakalnic in drugih železniških storitev v novo poslopje odpira možnosti za drugačno rabo prostorov.

Po poročanju MMC RTV Slovenija ministrstvo dopušča, da bi v skladu z veljavnim zazidalnim načrtom v starem kolodvoru uredili poslovno-upravne ali trgovsko-gostinske dejavnosti, z lokacijsko preveritvijo pa je omogočena tudi hotelska dejavnost. To pa je v ostrem nasprotju z Mušičevim prepričanjem. “Ostajam trdno prepričan, da se zlovešča napoved ukradenega kolodvora ne sme uresničiti. Ne zaradi prizadetega arhitekta, temveč zaradi nepopravljivo prizadete Ljubljane ter njenih meščank in meščanov,” je zapisal v pismu, v katerem je opozoril, da javnost o teh načrtih morda sploh ni dovolj obveščena.

Portal24; Foto: Portal24/Edvard Kadič