Nekdanji italijanski premier Conte o ReArm EU: “Zapravljanje denarja”

Nekdanji italijanski premier Giuseppe Conte je ostro kritiziral načrt Evropske komisije za ponovno oborožitev Evropske unije, imenovan ReArm EU, ki predvideva sprostitev do 800 milijard evrov za povečanje vojaških izdatkov. V intervjuju za Euronews je vodja Gibanja petih zvezd dejal, da gre za “popolno zapravljanje denarja”. Conte meni, da predlog ne spodbuja resnega skupnega obrambnega projekta, temveč omogoča le neusklajeno povečevanje vojaških izdatkov posameznih držav članic. Conte zagovarja, da bi EU morala stremeti k strateški avtonomiji, kar pa zahteva korak naprej v politični integraciji.

Conte je Evropsko komisijo obtožil, da “pretirava z rusko grožnjo”, da bi upravičila porabo javnega denarja. Nasprotuje ideji “miru skozi moč” in poudarja, da EU ne bi smela podžigati napetosti z Rusijo, temveč graditi prihodnost, ki temelji na dialogu. V Strasbourgu je njegovo gibanje v torek organiziralo protest pred Evropskim parlamentom, kjer so z zastavami miru zahtevali, da se sredstva preusmerijo v javno zdravje in druge prednostne naloge, piše Euronews. Levica v parlamentu, ki vključuje Gibanje petih zvezd, meni, da bo načrt koristil le proizvajalcem in trgovcem z orožjem.

Na strani Ukrajine, a brez vojaške pomoči

Conte podpira Ukrajino v konfliku z Rusijo, a zavrača nadaljevanje vojaške pomoči. Njegova stranka v Italiji že dlje časa zagovarja ustavitev tovrstne podpore. Kljub temu zanika, da bi bil proruski, in poudarja, da so Putina od začetka obsojali zaradi agresije. “Nismo pro-Putinu, nimamo ideološke kontaminacije,” je dejal. Čeprav je podprl sankcije proti Rusiji, opozarja, da niso dosegle pričakovanega učinka. “Rusko gospodarstvo ni propadlo, nasprotno, leta 2024 je imelo 4,1-odstotno rast BDP,” je izpostavil, kritizirajoč previsoka pričakovanja o njihovem vplivu.

Glede mirovnih pogajanj med Rusijo in ZDA o Ukrajini Conte meni, da bi morala EU igrati pomembno vlogo, kar bo velik izziv, saj se je pogajalska moč Rusije očitno okrepila. Nasprotuje tudi predlogu italijanske premierke Giorgie Meloni o razširitvi Natovega 5. člena na Ukrajino brez polnega članstva, saj bi to po njegovem mnenju vodilo v neposredno vojno. “Iz proxy vojne bi prešli v neposreden spopad, namesto da bi delali za mir. Popolna norost,” je zaključil Conte, ki konkretnih odgovorov o varnostnih jamstvih za Ukrajino še ne želi podati, saj meni, da je za to prezgodaj.

Portal24; Foto: Pixabay/ArtTower/fotografija je simbolna