Natalija Gorščak imenovana za predsednico uprave RTV Slovenija
Na izredni seji Sveta RTV Slovenija so člani sveta izvolili Natalijo Gorščak za novo predsednico uprave RTV Slovenija. Gorščak, ki je zavod vodila kot vršilka dolžnosti, je prejela največ podpore med tremi kandidati, ki so se prijavili na razpis. V ožji izbor sta poleg nje prišla še Mirko Štular in Boris Tomašič.
Na glasovanju, kjer je bilo oddanih 16 glasovnic, je Gorščak prejela 11 glasov, Štular 4, medtem ko Tomašič ni prejel nobenega glasu. Ena glasovnica je bila neveljavna. Natalija Gorščak bo mandat predsednice uprave opravljala štiri leta, uradno pa ga bo začela jutri. Po izvolitvi se je zahvalila za podporo in izpostavila optimizem, ki ga bo prinesla v vodenje hiše. “Imamo veliko potenciala, ki ga moramo tudi pokazati,” je poudarila in dodala, da je dvig RTV-prispevka zaveza, da izpolnijo pričakovanja javnosti.
Razpis in predstavitev kandidatov
Postopek za izbiro novega predsednika uprave se je začel po odstopu Zvezdana Martića, ki je maja podal odstopno izjavo zaradi izgube zaupanja pri večini svetnikov. Svet RTV Slovenija je 11. julija objavil razpis, na katerega so se prijavili trije kandidati – Natalija Gorščak, Mirko Štular in Boris Tomašič. Na začetku izredne seje je predsednik sveta Goran Forbici potrdil, da so bile vse vloge pravočasne in popolne ter da vsi kandidati izpolnjujejo pogoje.
Vsak od kandidatov je nato predstavil svoj program in vizijo za prihodnost zavoda. Gorščak je v svoji predstavitvi poudarila pomen strokovnosti in izbrala dva člana uprave, ki bi ji pomagala uresničiti zastavljene cilje.
Natalija Gorščak je za člana svoje uprave izbrala Nevenko Črnko, pravnico z izkušnjami v telekomunikacijah in poslovnem svetovanju, ter Aljošo Pečana Grudna, pravnika, specializiranega za zakonodajo v povezavi s preoblikovanji podjetij. Kot je pojasnila, sta oba člana ključna za področji financ in prestrukturiranja ter kadrovskih vprašanj.
V svoji viziji za vodenje zavoda je Gorščak poudarila, da mora RTV Slovenija ustvariti pogoje za kakovostne vsebine ter zagotoviti enaka merila za vse ustvarjalce. Poseben poudarek je dala tudi sodelovanju z regionalnimi centri in manjšinskimi programi. Po njenem mnenju so to področja, ki zahtevajo tesnejše sodelovanje z osrednjimi distribucijskimi platformami in večjo vključenost v produkcijske procese.
Pomen motivacije zaposlenih in prihodnji načrti
Gorščak je ob izvolitvi izpostavila tudi potrebo po večji motivaciji zaposlenih. “Na RTV-ju imamo veliko sposobnih ljudi, ki jih je treba motivirati, ne le s plačilom, temveč tudi s spodbudnim delovnim okoljem,” je dejala. Med prednostmi zavoda je izpostavila zvesto občinstvo, stalne vire financiranja, tradicijo in prepoznavnost.
Njeni načrti vključujejo izboljšanje trženja, ureditev statusa servisa RTV in sistematizacijo delovnih mest, ki jih načrtuje do leta 2025. Poudarila je tudi pomembnost prestrukturiranja zavoda do leta 2026, z večjim sodelovanjem z neodvisnimi producenti, ki prinašajo sveže ideje in poglede.
Gorščak prihodnost RTV Slovenija vidi v večji integraciji programov, predvsem otroškega in mladinskega, saj meni, da je to ključno za gradnjo novega občinstva. Do leta 2027 pričakuje, da bo poslušanost merjena neposredno, kar bo omogočilo boljše prilagajanje vsebin zahtevam gledalcev in poslušalcev.
S svojim vodenjem si bo prizadevala za krepitev neodvisnosti zavoda, še posebej v manjšinskih programih in arhivski dejavnosti. Njena vizija vključuje neposredno financiranje teh delov od države, kar bi omogočilo večjo neodvisnost in stabilnost.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Zajem zaslona