Nasina astronavta po devetih mesecih v vesolju varno pristala na Zemlji

Nasina astronavta Butch Wilmore in Suni Williams po več kot devetmesečni odisejadi v vesolju vrnila na Zemljo. Njuna kapsula SpaceX je zgodaj zvečer pristala v Mehiškem zalivu blizu obale Tallahasseeja na Floridi, s čimer se je končala saga, ki se je začela z neuspešnim testnim poletom Boeingove kapsule Starliner junija lani. Po pristanku sta astronavta izstopila iz kapsule, nasmejana pozdravila prisotne in bila odpeljana na rutinske zdravstvene preglede.

Misija se je začela 5. junija lani, ko sta Wilmore in Williams poletela z novo Boeingovo kapsulo Starliner, pričakujoč kratko, tedensko bivanje na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), piše AP. Že med potjo do postaje so se pojavile tehnične težave, zaradi katerih je NASA kapsulo vrnila na Zemljo brez posadke. Namesto tega so astronavta premestili na SpaceX-ov prevoz, kar je njun povratek prestavilo na februar, dodatne zaplete s kapsulo pa so podaljšale misijo še za mesec dni. Skupno sta v vesolju preživela 286 dni, kar je 278 dni več od prvotnega načrta.

Kljub nepričakovanemu podaljšanju sta se Wilmore in Williams hitro prilagodila življenju na ISS. Postala sta polnopravna člana posadke, izvajala znanstvene poskuse, popravljala opremo in opravila devet vesoljskih sprehodov. Williamsova je z 62 urami zunaj postaje postavila rekord med astronavtkami. Tri mesece je celo poveljevala postaji, kar je dokaz njune izkušenosti in pripravljenosti. Njuno znanje o orbitalnem laboratoriju je bilo ključno za uspešno delo v negotovih razmerah.

Vrnitev s pomočjo SpaceX

Nedeljski prihod nadomestne posadke je omogočil njun odhod z ISS. NASA je pospešila vrnitev zaradi slabega vremena, astronavta pa sta se poslovila od Nicka Hagua in Aleksandra Gorbunova, ki sta jeseni prispela z dvema prostima sedežema. Kapsula SpaceX je pristala v Mehiškem zalivu, kjer so jo obkrožili delfini, potapljači pa so jo pripravili za dvig na reševalno ladjo. Ob izstopu je Wilmore dvignil palec, Williamsova pa je sledila z nasmehom. “Kakšna vožnja,” je ob pristanku dejal Hague, poveljnik kapsule.

Konec januarja je predsednik Donald Trump pozval Elona Muska, naj pospeši vrnitev astronavtov, krivdo za zamudo pa pripisal prejšnji administraciji. SpaceX je uporabil rabljeno kapsulo, kar je skrajšalo čakalni čas za nekaj tednov. Musk je po pristanku čestital ekipi prek družbenega omrežja X, NASA pa je že začela ocenjevati prihodnje možnosti prevoza. Kljub političnim pritiskom sta astronavta ohranila profesionalnost in podpirala odločitve agencije.

Pogled naprej in osebni vpliv

NASA sodeluje s SpaceX in Boeingom za prevoz astronavtov do leta 2030, ko bo ISS nadomestila zasebne postaje. Boeing še preiskuje težave s Starlinerjem, medtem ko SpaceX načrtuje naslednji polet julija. Wilmore in Williams, oba upokojena mornariška kapitana, sta poudarila, da jima daljše bivanje ni predstavljalo težav, a je vplivalo na njuni družini. Wilmore je zamudil hčerkin zadnji letnik srednje šole, Williams pa se je z družino povezovala prek spletnih klicev.

Vrnitev je spremljala globalna pozornost. V ZDA so v 21 hindujskih templjih molili za njuno varnost, Williamsova pa je pogosto omenjala svojo indijsko in slovensko dediščino. V indijski vasi Jhulasan so ob pristanku plesali in praznovali, molitve pa so prihajale tudi iz Wilmorejeve cerkve v Houstonu. Po vrnitvi bosta astronavta po zdravniških pregledih kmalu odpotovala domov v Houston.

Portal24; Foto: Zajem zaslona