Naraščajoče povpraševanje dvignilo cene nafte na najvišjo raven v treh tednih
Cene surove nafte so v zadnjih dneh dosegle najvišjo raven v treh tednih, kar je posledica naraščajoče zaskrbljenosti glede motenj v dobavi in povečanega povpraševanja po energiji. Kljub temu nekateri analitiki opozarjajo na možne tehnične popravke zaradi prekupljenosti trga.
Na azijskem trgovalnem zasedanju v sredo so se terminske pogodbe za nafto brent dvignile za 0,35 odstotka in dosegle ceno 77,32 dolarja za sod, medtem ko so se terminske pogodbe za WTI zvišale za 0,50 odstotka na 74,61 dolarja za sod. Obe vrednosti predstavljata najvišjo raven od 14. oktobra, navaja Euronews.
Zvišanje cen sledi skoraj 1-odstotnemu skoku obeh referenčnih vrednosti v torek, kar kaže na pretežno zaskrbljenost zaradi zimskega povpraševanja in motenj v oskrbi, ki so zasenčile splošno gospodarsko negotovost. Cene surove nafte so tako na poti k tretjemu zaporednemu tedenskemu povečanju, potem ko so v začetku decembra dosegle skoraj najnižje vrednosti v zadnjih treh letih.
Geopolitične napetosti in motnje v oskrbi
Naraščajoča geopolitična napetost vpliva na omejitve ponudbe. Bidnova administracija napoveduje nove sankcije za ruski izvoz nafte, usmerjene na tankerje, ki prevažajo rusko nafto po cenah nad dogovorjeno mejo 60 dolarjev za sod. Ob tem se pričakuje, da bo Trumpova administracija zaostrila omejitve za izvoz iranske nafte, kar bi lahko povzročilo zmanjšanje dobave za do en milijon sodov dnevno, kar predstavlja približno 1 odstotek svetovne ponudbe.
Na Kitajskem je skupina Shandong Port Group izdala prepoved za naftne ladje, ki so pod ameriškimi sankcijami, kar še dodatno zaostruje dostopnost iranske nafte na trgu. Poleg tega je ruska proizvodnja surove nafte decembra padla pod ciljno kvoto OPEC+, saj je znašala 8,971 milijona sodov na dan, kar je nekoliko manj od dogovorjene ravni.
Naraščajoče povpraševanje po energiji
Podatki Ameriškega inštituta za nafto (API) kažejo na sedmi zaporedni teden zmanjševanja zalog nafte v ZDA. Če bo trend potrjen tudi v poročilu Uprave za energetske informacije (EIA), bi to lahko signaliziralo večje povpraševanje zaradi ostre zime v ZDA, Evropi in Aziji.
Pozitivni gospodarski kazalniki, kot so povečano število odprtih delovnih mest v ZDA in rast poslovne dejavnosti v evroobmočju, so prav tako prispevali k optimističnemu vzdušju na energetskih trgih.
Portal24; Foto: Pixabay