Eles predlaga zmanjšanje časovnih blokov za obračun omrežnine na tri
Eles je na pobudo vlade pripravil analizo nove metodologije obračunavanja omrežnine in predlagal zmanjšanje števila časovnih blokov z zdajšnjih pet na tri. Pristojno ministrstvo je ob tem zavrnilo očitke o političnem vmešavanju v delo Agencije za energijo, ki je metodologijo uvedla. Po poročanju MMC RTV SLO so v Elesu analizirali najnovejše podatke o obremenjenosti elektroenergetskega omrežja in jih primerjali s trenutno metodologijo.
Metodologija, uvedena oktobra 2023, uvaja pet časovnih blokov in dve sezoni – višjo, ki traja od novembra do februarja, in nižjo, ki zajema preostale mesece. Na podlagi zadnjih merilnih podatkov so v Elesu ugotovili, da trenutna razporeditev časovnih blokov ne odraža realnih potreb elektroenergetskega sistema. “Tega dejstva analize Agencije za energijo, ki so podlaga določitvi petih časovnih blokov, niso mogle zajeti, saj ne vključujejo najbolj aktualnih podatkov,” so pojasnili v Elesu.
Spremenjene razmere pripisujejo intenzivni integraciji sončnih elektrarn v omrežje, kar pomembno vpliva na obremenjenost sistema. Na podlagi podatkov v Elesu čez dan prepoznavajo tri tipe odjema: nočnega, jutranje in večerne konice ter odjema v času največjega sončnega obsevanja. Po poročanju MMC RTV SLO te ugotovitve veljajo za delovne dni in dela proste dni, čeprav je v slednjih jutranja in večerna konica manj izrazita.
Predlagana sprememba časovnih blokov
Eles predlaga, da bi med delavniki uvedli tri različne časovne bloke: blok 1 za jutranjo in večerno konico, blok 2 za čas manjše obremenitve in blok 3 za nočni čas. Tarifa za blok 1 bi bila najvišja, za blok 2 nekoliko nižja, za blok 3 pa najnižja. Ob dela prostih dnevih bi predlagali dva časovna bloka: v višji sezoni bi v času večerne in jutranje konice veljal blok 2, medtem ko bi v preostalem času veljal blok 3. V nižji sezoni, ko so obremenitve nižje, bi blok 2 veljal le v večerni konici.
Po poročanju MMC RTV SLO Eles ocenjuje, da razlikovanje med višjo in nižjo sezono ni smiselno, saj uporabniki trenutno nimajo ustrezne tehnologije za prilagajanje porabe. “Zato je smiselno uporabnike čim bolj motivirati k premiku odjema znotraj dneva, kar naj bi bil tudi temeljni motiv same reforme,” so pojasnili v Elesu.
Očitki o političnih pritiskih in odziv MOPE
Obračunavanje omrežnine je postalo predmet spora med vlado in Agencijo za energijo. Premier Robert Golob je decembra lani javno pozval direktorico agencije Duško Godina in člane sveta k odstopu ter agencijo pozval k ponovni uvedbi stare metodologije. Po poročanju MMC RTV SLO je premier menil, da trenutna metodologija ne zagotavlja ustreznega prehodnega obdobja za poslovne odjemalce in gospodinjstva.
Na Agenciji za energijo očitke zavračajo in opozarjajo na nedopustne politične pritiske, ki kršijo evropsko direktivo o neodvisnosti regulativnih organov. Po tej direktivi agencija pri opravljanju svojih nalog ne sme prejemati navodil od nobene vlade ali drugega subjekta. Lani sprejeti energetski zakon dodatno določa, da so zaposleni na agenciji pri svojem delu neodvisni.
Iz MOPE so za MMC RTV SLO zavrnili očitke o političnem vmešavanju. “Neodvisnost in samostojnost regulatornega organa spoštujemo, a hkrati mora vlada zagotavljati usklajenost državnih politik in ustreznost metodologij,” so zapisali. Dodali so, da preučujejo skladnost sprejete metodologije z zakonodajo, saj so prejeli številne pritožbe državljanov in interesnih združenj.
Kritike trenutne metodologije in odzivi Elesa
Po poročanju MMC RTV SLO vlada meni, da trenutna metodologija ne spodbuja naložb v zelene tehnologije, kot so sončne elektrarne in električna vozila. “Mnogi posamezniki, ki so investirali v nove tehnološke rešitve, so kaznovani z bistveno višjimi stroški omrežnine,” opozarjajo na ministrstvu. Prav tako metodologija ne zagotavlja ustreznega prehodnega obdobja za prilagoditev novih tarif.
Eles je ob tem poudaril, da direktor Aleksander Mervar podpira reformo omrežnine, vendar se nikoli ni opredeljeval do tarif. “Mervar ni soglašal z nizkimi tarifami za obračunsko moč in visokimi tarifami za porabljeno električno energijo pri negospodinjskih odjemalcih,” so pojasnili v podjetju. Eles ob tem dodaja, da med pripravo metodologije ni bil povabljen k preverjanju časovnih blokov, čeprav je sodeloval v javni razpravi. Eles prav tako še naprej zagovarja stališče, da mora vsak uporabnik plačati sorazmeren delež glede na obremenitev elektroenergetskega omrežja.