Minister Mesec: Pravica do počitka je temeljna pravica
[MMC RTV SLO] – Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je objavilo smernice za izvajanje novega zakona o pravici do odklopa. Minister za delo Luka Mesec je predstavil te ukrepe, ki so del prizadevanj za zagotavljanje boljšega ravnotežja med delom in prostim časom, kar postaja vse pomembnejše v sodobni družbi, kjer telekomunikacijska tehnologija vse bolj briše meje med delovnim in zasebnim življenjem.
Minister Luka Mesec je poudaril, da se je zaradi napredka telekomunikacijskih naprav čas za počitek začel prepletati z delovnimi obveznostmi, kar zmanjšuje kakovost življenja delavcev. “Pravica do počitka je temeljna pravica vseh zaposlenih in je stara vsaj toliko kot osemurni delovnik,” je izpostavil. V prejšnjem stoletju je veljalo pravilo osmih ur za delo, osmih ur za spanje in osmih ur za prosti čas, kar v današnjem času pogosto ni več realnost.
Mesec je opozoril, da tehnologija omogoča, da smo neprestano v stiku s sodelavci in delodajalci, kar vodi do podaljševanja delovnega časa tudi zunaj uradnih delovnih ur. S pravico do odklopa želijo to spremeniti in zagotoviti, da bodo delavci imeli čas za regeneracijo brez pritiskov delodajalcev.
Kaj pomeni pravica do odklopa v praksi?
V skladu z novim zakonom bo delavec v času počitka ali odsotnosti z dela nedostopen za delodajalca, kar vključuje tudi obveznost delodajalca, da sprejme ukrepe za uresničitev te pravice. Kot je pojasnil Mesec, bodo imeli delodajalci eno leto časa, da zagotovijo pravico do odklopa. To lahko vključuje tehnične rešitve, kot je zadržanje službenih e-pošt zunaj delovnega časa, kar omogoča, da zaposleni preberejo sporočila šele, ko so spet na delu.
Obstoječa zakonodaja že zdaj določa, da delavcem ni treba biti na voljo zunaj delovnega časa, vendar po Meščevih besedah ta pravica pogosto ni spoštovana. Nov zakon uvaja obveznost za delodajalce, da aktivno zagotovijo spoštovanje te pravice. “Na žalost smo prišli do točke, ko večina zaposlenih te pravice več nima,” je dejal Mesec.
Minister je poudaril, da bo Inšpektorat za delo v prvih mesecih po uvedbi zakona deloval predvsem napotilno. Inšpektorji bodo preverjali, ali podjetja izvajajo ukrepe za zagotovitev pravice do odklopa in delodajalcem svetovali, kako lahko to storijo. Mesec je tudi dodal, da imajo javni sektor že pripravljene predloge za ureditev te pravice v negospodarskih dejavnostih, kar naj bi postalo zgled za ostala podjetja.
Ukrepi za zagotavljanje pravice do odklopa
Ministrstvo je objavilo tudi smernice, ki pojasnjujejo različne možne ukrepe za zagotovitev pravice do odklopa. Ti vključujejo tehnične rešitve, kot je izklop strežnika elektronske pošte zunaj delovnega časa, preprečitev pošiljanja in prejemanja sporočil ter samodejni odgovori, ki delodajalca obvestijo, da zaposleni ni dolžan odgovoriti na sporočilo med časom odklopa.
Prav tako ministrstvo poudarja pomen usposabljanja vodij in posredovanja navodil zaposlenim, naj se zunaj delovnega časa ne povezujejo s sodelavci glede delovnih nalog. Delodajalci lahko svoje zaposlene tudi izobražujejo in ozaveščajo o pomenu pravice do odklopa z vidika varnosti in zdravja pri delu ter varovanja pred psihosocialnimi tveganji.
Minister Mesec je izpostavil tudi, da si prizadevajo vrniti prosti čas zaposlenim, saj raziskave kažejo, da dolgotrajno delo brez zadostnega počitka vodi do psihičnih in fizičnih težav, vključno z večjo pojavnostjo anksioznosti in depresije. “Ljudem bi radi vrnili prosti čas,” je dejal Mesec.
Slovenija je ena izmed prvih držav, ki uvaja pravico do odklopa, čeprav se ta ukrep že širi po svetu. S tem želi slovenska vlada izboljšati življenjske pogoje zaposlenih in zmanjšati obremenitve, ki jih povzroča prepletanje dela in prostega časa.
Pravica do odklopa in kolektivne pogodbe
Nov zakon o delovnih razmerjih določa, da se ukrepi za zagotavljanje pravice do odklopa določijo s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti ali znotraj podjetij. Če sindikata v podjetju ni, mora delodajalec predlog ukrepov posredovati svetu delavcev ali delavskemu zaupniku.
Pomembno je, da ureditev pravice do odklopa ne posega v pravico delodajalca, da organizira delovni proces v skladu z zakonom in kolektivnimi pogodbami. To pomeni, da delodajalci še vedno ohranjajo nadzor nad organizacijo delovnega časa in odmora, a morajo hkrati zagotoviti tudi spoštovanje pravice do počitka.
Portal24; Foto: Danijel Kovačič UKOM