Medvrstniško nasilje: NSi predlaga zaostritev zakonodaje za mladoletnike

Nova Slovenija (NSi) je v zakonodajni postopek vložila predlog sprememb kazenskega zakonika, s katerimi želijo zaostriti ukrepe za mladoletne prestopnike. Predlagane spremembe vključujejo možnost zaporne kazni tudi za mlajše mladoletnike, stare od 14 do 16 let, kar po trenutni zakonodaji ni mogoče.

Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič je na novinarski konferenci izpostavila problem naraščajočega mladostniškega nasilja, ki se po njenih besedah stopnjuje zlasti v jugovzhodni Sloveniji. Kot je poudarila, je vrhunec teh dogodkov predstavljal napad na policiste v Kočevju. “Sama živim v Novem mestu in zelo dobro poznam občutke ljudi. Ljudje niso več samo razočarani, zdaj so jezni in pričakujejo tisto osnovno, kar jim pripada po ustavi – varnost. In to varnost jim mora zagotoviti vlada,” je dejala poslanka.

Čadonič Špelič je posebej opozorila na porast mladostniškega prestopništva, ki se širi tudi drugod po Sloveniji, ne glede na etnične pripadnosti. Po trenutni zakonodaji mlajši mladoletniki, stari od 14 do 16 let, ne morejo biti obsojeni na mladostniški zapor, ne glede na težo kaznivega dejanja. Namesto tega jim lahko sodišče izreče le vzgojno kazen. “Torej nekaj, kar očitno ne deluje, in tega se mladoletniki zavedajo,” je opozorila Čadonič Špelič.

Kar opažamo na Dolenjskem, kjer živim, se tega zavedajo tudi starši mladoletnikov, tukaj pa mislim na Rome in da ti otroci so navsezadnje potem tudi žrtve svojih staršev, ker jih pošiljajo, da namesto njih ne samo prosjačijo, kar je bilo včasih tako imenovano delo teh ubogih romskih otrok, ampak zdaj tudi izvršujejo tatvine, se znašajo nad večinskim prebivalstvom, posebno starejši so ogrožen.

Vida Čadonič Špelič

Zapor tudi za mlajše mladoletnike

Predlog spremembe kazenskega zakonika predvideva, da bi bilo mlajšim mladoletnikom mogoče izreči zaporno kazen, če bi storili kazniva dejanja, za katera je po kazenskem zakoniku za odrasle osebe predvidena najmanj triletna zaporna kazen. Poslanka je pojasnila, da gre za kazniva dejanja, kot so kraje, vlomi, nasilništvo, poškodovanje tuje lastnine ter napadi na uradne osebe.

Za starejše mladoletnike, stare od 16 do 18 let, NSi predlaga znižanje praga za izrek mladostniškega zapora. Po trenutni zakonodaji je ta možen le za kazniva dejanja, za katera je zagroženih pet let zapora ali več, kot so uboj in hude telesne poškodbe. NSi pa predlaga, da bi se ta kazen lahko izrekla že za kazniva dejanja, za katera je predvidena enoletna zaporna kazen, kot so povzročitev telesnih poškodb, kraje, vandalizem in podobno.

Za te je bil predviden po trenutnem kazenskem zakoniku mladoletniški zapor le v primeru, če so storili kaznivo dejanje, za katero je zagrožen zapor pet let ali več, to pa so denimo uboj, hude telesne poškodbe. Če so kradli, razbijali, delali vandalizem, grozili ljudem oz. tudi če so jih poškodovali, tudi za njih enostavno ni bil predviden pripor.

Vida Čadonič Špelič

NSi predlaga strožjo obravnave mladoletnih prestopnikov

Čadonič Špelič je poudarila, da se morajo mladostniki zavedati posledic svojih dejanj. “Mi smo prepričani, da bi ta zakon doprinesel k zmanjšanju mladoletniškega nasilništva, predvsem pa bi tudi starši razmislili, kdaj bodo pošiljali svoje otroke v ogenj, torej v kriminal,” je izpostavila.

V NSi pričakujejo, da bo vlada upoštevala predloge, ki so po besedah poslanke praktični in usmerjeni v zaščito ljudi. Prav tako je izrazila nezadovoljstvo nad trenutnim stanjem in politiko, ki se vodi iz Ljubljane, saj po njenem mnenju ne odraža realnosti življenja v regijah, kjer je problem mladostniškega nasilja najbolj izrazit.

Poslanka je sklenila z mislijo, da si tako večinsko prebivalstvo kot tudi Romi zaslužijo življenje v skupnosti, kjer je prisotno spoštovanje in sožitje, kar pa je mogoče le z ustrezno zaščito vseh prebivalcev.

Od vseh politikov pričakujemo, da bodo prenehali iz Ljubljane soliti pamet nam, ki živimo z Romi, prenehali prihajati s čudežno besedo sistemski ukrepi, ki jih ni od nikjer, in bodo poslušali nas, ki z Romi živimo, smo živeli in si želimo tudi v prihodnje, ne samo živeti, ampak tudi souživat. To si želimo tako večinsko prebivalstvo kot tudi Romi in mislim, da si to tudi zaslužimo.

Vida Čadonič Špelič

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: NSi X