Medletna inflacija v evrskem območju marca 2,2 odstotka

V območju z evrom se je marca medletna inflacija po prvih ocenah evropskega statističnega urada Eurostat nekoliko znižala. Dosegla je 2,2 odstotka, kar je za 0,1 odstotne točke manj kot februarja. Hkrati je stopnja brezposelnosti v evrskem območju februarja znašala 6,1 odstotka, v celotni Evropski uniji pa 5,7 odstotka. V Sloveniji je bila po metodologiji Eurostata istega meseca pri 3,2 odstotka, kar kaže na ugodnejše razmere na trgu dela v primerjavi s povprečjem EU.

Rast cen življenjskih potrebščin v evrskem območju se marca ni bistveno spremenila, a je vendarle pokazala rahlo upočasnitev. “Po prvi oceni evropskega statističnega urada Eurostat je bila medletna inflacija v tretjem mesecu leta 2,2-odstotna, kar je 0,1 odstotne točke manj kot februarja,” so sporočili iz Eurostata. V Sloveniji je bila inflacija na enaki ravni kot v evrskem povprečju, prav tako 2,2-odstotna. Po poročanju MMC RTV SLO so se v evrskem območju marca najbolj podražile storitve, in sicer za 3,4 odstotka, sledili so hrana, alkohol in tobačni izdelki z 2,9-odstotno rastjo. Neenergetske industrijske dobrine so se podražile za 0,6 odstotka, medtem ko so se energenti pocenili za 0,7 odstotka. Osnovna inflacija, ki izključuje nestanovitne kategorije, je marca znašala 2,4 odstotka, kar je 0,2 odstotne točke manj kot mesec prej.

Najvišjo medletno inflacijo so marca beležile Estonija, Hrvaška in Slovaška, vse s 4,3 odstotka, najnižjo pa Francija z 0,9 odstotka. Mesečna stopnja inflacije v območju evra je marca ostala pri 0,6 odstotka, v Sloveniji pa je dosegla 0,8 odstotka.

Stabilnost na trgu dela

Stopnja brezposelnosti v evrskem območju je februarja znašala 6,1 odstotka, kar je za 0,1 odstotne točke manj kot januarja in za 0,4 odstotne točke manj kot februarja lani. V EU-ju je bila s 5,7 odstotka prav tako nižja na mesečni in letni ravni. “Eurostat ocenjuje, da je bilo v EU-ju februarja brezposelnih 12,677 milijona ljudi, od tega 10,580 milijona v območju z evrom,” so zapisali v poročilu. Na mesečni ravni se je število brezposelnih v EU-ju zmanjšalo za 131.000, v evrskem območju pa za 70.000. V primerjavi z lanskim februarjem je upad še izrazitejši, saj je bilo brezposelnih tako v EU-ju kot v evrskem območju manj za 643.000.

V Sloveniji je stopnja brezposelnosti februarja dosegla 3,2 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj kot januarja in 0,2 odstotne točke manj kot februarja lani. Po poročanju MMC RTV SLO podatkov o brezposelnosti med mladimi v Sloveniji za februar letos ni, lani pa je bila pri 10,1 odstotka.

Brezposelnost med mladimi (do 26. leta) v EU-ju je februarja znašala 14,5 odstotka, v evrskem območju pa 14,2 odstotka, kar je v obeh primerih za 0,1 odstotne točke manj kot januarja. “Brezposelnih mladih je bilo februarja letos v EU-ju 2,835 milijona, od tega v območju z evrom 2,722 milijona,” navaja Eurostat. Število brezposelnih mladih se je v EU-ju zmanjšalo za 16.000 na mesečni in za 63.000 na letni ravni, v evrskem območju pa za 13.000 oziroma 85.000.

Stopnja brezposelnosti med ženskami v EU-ju je ostala stabilna pri 6,0 odstotka, med moškimi pa se je zvišala na 5,5 odstotka. V evrskem območju je bila pri ženskah 6,4-odstotna, pri moških pa se je znižala na 5,9 odstotka.

Portal24; Foto: Pixabay/ fotoblend