Azijske borze so se zamajane, zlato blizu rekordov

Azijske borze so v sredo doživele pretres, medtem ko je cena zlata, ki velja za varno zatočišče, ostala blizu rekordnih vrednosti. Svetovni vlagatelji so nervozno pričakovali podrobnosti o carinskih načrtih ameriškega predsednika Donalda Trumpa, saj narašča zaskrbljenost zaradi možnosti stopnjevanja svetovne trgovinske vojne. Vlagatelji so v zadnjih tednih pozorno spremljali napovedi o novem krogu vzajemnih dajatev, ki naj bi jih Bela hiša razkrila v sredo. Te naj bi začele veljati takoj po objavi.

Trump je že prej uvedel carine na aluminij, jeklo in avtomobile ter povišal dajatve na vse blago iz Kitajske, kar je povzročilo nemir na trgih, piše Reuters. Strah pred popolno trgovinsko vojno, ki bi lahko sprožila občutno svetovno gospodarsko upočasnitev, se stopnjuje. Azijske delnice so se v začetku trgovanja znižale po nestabilnem dnevu na ameriških trgih. Japonski indeks Nikkei je zdrsnil za 0,3 odstotka, južnokorejski referenčni indeks pa je izgubil 0,57 odstotka.

Wall Street z mešanimi rezultati, vlagatelji v negotovosti

Na Wall Streetu je bil torkov dan burno obarvan. Referenčni indeks S&P 500 in Nasdaq sta trgovanje zaključila z rastjo, potem ko sta v začetku seje beležila izgube. Dow Jones je dan končal skoraj nespremenjeno, z rahlim padcem. S&P 500 je pridobil skoraj štiri desetinke odstotka, Nasdaq pa skoraj devet desetin odstotka. Chris Weston, vodja raziskav pri Pepperstonu, je dejal: “Ugotavljamo, da je naše trgovalno okolje v stanju razpadanja. Dinamično gibanje cen na trgih je povezano s tem, da tržni akterji prilagajajo svoje izpostavljenosti in se izogibajo odločnim potezam.”

Kitajske delnice so dan začele z mešanimi rezultati. Indeks blue chipov se je okrepil za 0,14 odstotka, medtem ko je hongkonški Hang Seng v zgodnjem trgovanju izgubil 0,3 odstotka. Vasu Menon, generalni direktor naložbene strategije pri OCBC, je komentiral: “Trump je 2. april poimenoval ‘dan osvoboditve’, a vlagatelji bodo le stežka občutili olajšanje glede tarifnih negotovosti. Če se države odzovejo z maščevanjem, bi Trump lahko še zaostril ukrepe, kar bo verjetno še naprej obremenjevalo vlagatelje.”

Gospodarski kazalci vzbujajo dodatne skrbi

Poleg carin vlagatelje skrbijo tudi znaki naraščajočih cen, upočasnjene rasti in težav na trgu dela. Podatki kažejo, da se je proizvodnja v ZDA marca skrčila po dveh mesecih rasti, medtem ko je merilo inflacije na vratih tovarne doseglo najvišjo raven v skoraj treh letih. Ekonomisti pri ING so zapisali: “Tarife naj bi oživile proizvodnjo v ZDA, a trenutno prevladuje zaskrbljenost glede vpliva na dobavne verige in možnosti tujega povračilnega ukrepanja, še posebej ob znakih ohlajanja domačega gospodarstva.”

Poročilo Ministrstva za delo je razkrilo, da se je število odprtih delovnih mest v ZDA februarja zmanjšalo za 194.000 na 7,568 milijona, kar odraža upad povpraševanja po delovni sili zaradi tarifne negotovosti. Donos 10-letnih ameriških zakladnih zapisov je v azijskih urah dosegel 4,189 odstotka, potem ko je v torek padel na 4,133 odstotka, najnižjo raven od 4. marca.

Valutni trgi mirni, zlato v ospredju

Valutni trgi so ostali razmeroma mirni, z večino valutnih parov v ozkih razponih. Evro je stagniral pri 1,079125 dolarja, funt je bil stabilen pri 1,29125 dolarja, jen pa je rahlo oslabel na 149,83 za dolar. Medtem je cena zlata, ki velja za varovalo pred finančnim in političnim stresom, ostala visoka pri 3.132,43 dolarja za unčo, kar je 0,7 odstotka več kot dan prej in tik pod rekordno vrednostjo.

V središču pozornosti ostajajo podrobnosti o tarifah, še posebej po poročilih, da Trumpovi pomočniki razmišljajo o zvišanju dajatev na izdelke za približno 20 odstotkov iz skoraj vseh držav. Weston je dodal: “Vstopamo v Trumpov trenutek. Mnogi so že zmanjšali zadolženost, da bi ohranili nevtralno pozicijo v delnicah, dolarju in obveznicah.”

Portal24; Foto: Pixabay