Marine Le Pen obljublja boj proti “politični vladavini”

Marine Le Pen je na shodu v Parizu svojim podpornikom obljubila, da se bo borila proti odločitvi, ki jo označuje za “politično, ne sodno”. Njena izjava prihaja po obsodbi zaradi poneverbe javnih sredstev, ki ji grozi prepoved kandidiranja na prihodnjih predsedniških volitvah leta 2027. Hkrati so tri glavna politična gibanja v državi – desnica, radikalna levica in Macronovi zavezniki – v Parizu organizirala konkurenčne dogodke, kar je še dodatno razgrelo že tako razdeljeno politično ozračje.

Marine Le Pen, ki vodi stranko National Rally (RN), je pred Hôtel des Invalides nagovorila množico, ki je mahala z zastavami. Z 120 poslanci stranke za hrbtom je poudarila, da ne bo obupala in da je žrtev “lova na čarovnice”, poroča The Guardian. “Ta odločitev je poteptala vse, kar mi je drago: moje ljudi, mojo državo in mojo čast,” je dejala in dodala, da je njena stranka največji branilec pravne države. Policija je na shodu RN naštela 7000 ljudi, kar je nekoliko manj od pričakovanj stranke.

Obsodba Marine Le Pen pretresa politično krajino

Prejšnji teden je bila Marine Le Pen spoznana za krivo poneverbe več kot 4 milijonov evrov sredstev Evropskega parlamenta. Gre za obsežno prevaro z lažnimi zaposlitvami, s katerimi je financirala uslužbence RN v Franciji. Sodišče ji je naložilo štiriletno zaporno kazen, od tega dve leti pogojno, preostanek pa bi lahko odslužila z elektronsko zapestnico. Poleg tega je prejela denarno kazen 100.000 evrov in petletno prepoved kandidiranja za javne funkcije, kar bi lahko ogrozilo njene predsedniške ambicije. Prizivno sodišče v Parizu bo o primeru odločalo do poletja, kar ji pušča majhno možnost, da se leta 2027 vseeno poteguje za predsedniški položaj, če bo obsodba razveljavljena.

Sodba, ki je sledila desetletni preiskavi in devettedenskemu sojenju, je sprožila burne odzive. Jordan Bardella, 29-letni predsednik RN in potencialni naslednik Marine Le Pen, je obsodbo označil za “mračen dan v zgodovini naroda” in “neposreden napad na demokracijo”. Podpornikom je dejal, da ni bila obsojena le Marine Le Pen, temveč celotna francoska demokracija. Medtem ena od nedavnih anket kaže, da bi Marine Le Pen v prvem krogu predsedniških volitev prejela 36 odstotkov glasov, kar jo postavlja daleč pred tekmece.

Levica opozarja na nevarnost za demokracijo

Na drugi strani Pariza, na Place de la République, je vodja Zelenih Marine Tondelier na levičarskem shodu, ki je privabil okoli 5000 ljudi, obsodila obrambo Marine Le Pen kot “popolno teorijo zarote” in napad na neodvisnost sodstva. “Gre za obrambo vladavine prava pred tistimi, ki mislijo, da je pravica neobvezna,” je dejala in poudarila, da Marine Le Pen zagovarja strogo pravičnost za vse druge, zase pa išče izjemo. Podobno je Manuel Bompard iz radikalne levice France Unbowed (LFI) opozoril, da je maska RN po letih prizadevanj za uglednejšo podobo zdrsnila, kar ogroža demokracijo.

Macronovi zavezniki so se zbrali v Saint-Denisu, kjer je nekdanji premier Gabriel Attal obsodil “eksistencialno grožnjo” pravni državi. “Če kradeš, plačaš,” je dejal in dodal, da priljubljenost ne bi smela zagotavljati imunitete politikom. Omenil je tudi “vmešavanje brez primere” tujih voditeljev, kot so Donald Trump, Elon Musk, Viktor Orbán in Matteo Salvini, ter pozval k umiritvi politizacije sodbe.

Portal24; Foto: Zajem zaslona