Luka Koper kljub rasti prihodkov ne dosega načrtovanih ciljev

V drugem letošnjem četrtletju je Luka Koper na ravni skupine ustvarila 163,3 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar predstavlja tri odstotke več kot v enakem obdobju lani. Kljub tej rasti pa je rezultat ostal za odstotek pod načrtovanimi cilji. Čisti dobiček skupine je znašal 32,8 milijona evrov.

V nerevidiranem polletnem poročilu je Luka Koper izrazila zadovoljstvo z doseženimi poslovnimi rezultati. Večina finančnih kazalnikov je presegla načrtovane vrednosti, kljub postopnemu ohlajanju gospodarstva in težavnim razmeram v Rdečem morju. Upravljavec edinega slovenskega tovornega pristanišča je v drugem četrtletju zaznal postopno rast pretovora, predvsem v segmentu zabojnikov.

Skupni ladijski pretovor je v prvih šestih mesecih dosegel 11,3 milijona ton blaga, kar je odstotek manj kot v lanskem prvem polletju in odstotek pod načrti. Na zabojniškem terminalu je Luka pretovorila 548.096 ton, kar je prav tako odstotek manj kot lani in dva odstotka pod načrti. Kljub začetnim težavam zaradi zamud v ladijskem transportu so se razmere izboljšale, kar je privedlo do petodstotne rasti prometa v drugem četrtletju.

Zaradi zamud pri prihodu ladij in postopnega ohlajanja avtomobilskega trga je pretovor vozil v prvih šestih mesecih dosegel 409.460 vozil, kar je devet odstotkov manj kot lani in šest odstotkov pod načrti. Po drugi strani so v Luki Koper zaznali rast pretovora splošnih tovorov za devet odstotkov ter tekočih tovorov za štiri odstotke. V segmentu sipkih in razsutih tovorov je skupni pretovor upadel zaradi manjše količine premoga, vendar so se povečale količine pretovorjenih gnojil, pšenice in fosfatov.

Finančni rezultati in investicije

Čisti prihodki od prodaje so z 163,3 milijona evrov za odstotek nižji od načrtov, vendar za tri odstotke višji kot v enakem obdobju lani. Povečala se je količina storitev polnjenja in praznjenja zabojnikov ter drugih dodatnih storitev, medtem ko so prihodki od skladiščnin upadli zaradi hitrejšega obrata blaga. Dobiček iz poslovanja (EBIT) je z 37,3 milijona evrov za 26 odstotkov presegel načrte, a je bil vseeno odstotek nižji kot v lanskem prvem polletju. Skupni stroški poslovanja so bili za šest odstotkov nižji od načrtovanih.

Dobiček pred amortizacijo (EBITDA) je z 54 milijoni evrov ostal na ravni lanskih rezultatov, a je bil 16 odstotkov višji od načrtov. Čisti poslovni izid je z 32,8 milijona evrov za 24 odstotkov presegel načrtovani in za tri odstotke prekašal lanski rezultat, k čemur je prispeval tudi 180-odstotni dvig poslovnega izida iz financiranja.

Luka Koper je v prvi polovici leta začela obsežen investicijski ciklus, predviden v strateškem poslovnem načrtu za obdobje 2024–2028. Med ključnimi investicijami je bila gradnja sončnih elektrarn s skupno močjo 4,2 megavata ter nadaljevanje gradnje in nadgradnje infrastrukture na drugem pomolu in zabojniškem terminalu. V prvih šestih mesecih so za naložbe namenili 20,7 milijona evrov, kar je sedem odstotkov več kot lani, vendar še vedno za 14 odstotkov manj od načrtov. V naslednjih četrtletjih načrtujejo še večje naložbe.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pixabay