Izredna seja, izredne obtožbe: Mariborski holding, dobički in opravičilo župana

Na zadnji mestni seji v Mariboru je prišlo do izjemno vroče razprave med mestnimi svetniki, ki so obravnavali vprašanja, povezana z Javnim holdingom Maribor (JHMB). Kljub burnim debatam je mestni svet na koncu vendarle sprejel konsolidirano letno poročilo holdinga za leto 2023 ter potrdil načrt za leto 2024. Prav tako so bili potrjeni prejemki nadzornikov in imenovani novi člani nadzornega sveta holdinga. Seja je bila izrednega značaja, kar je pomenilo, da ni bilo možnosti za spreminjanje dnevnega reda, kar je povzročilo nemalo negodovanja med nekaterimi mestnimi svetniki.

Že na samem začetku seje je prišlo do zapletov, ko so nekateri mestni svetniki izrazili nezadovoljstvo zaradi načina sklica seje. Izredna seja praviloma ne dopušča spreminjanja dnevnega reda, kar je bilo tokrat tudi predmet kritik. Služba za delovanje mestnega sveta je pojasnila, da je bila seja sklicana kot izredna zaradi nujnosti obravnave točk, povezanih z Javnim holdingom Maribor, saj se je mandat trenutnim nadzornikom bližal koncu.

Sprejem konsolidiranega letnega poročila

Razprava se je začela pri točki o konsolidiranem letnem poročilu Javnega holdinga Maribor za poslovno leto 2023. Direktor holdinga, Andrej Rihter, je bil odsoten iz osebnih razlogov, vendar je v svojem gradivu za sejo poslovanje ocenil kot uspešno. Skupina JHMB je v letu 2023 dosegla 140,1 milijona evrov prihodkov od poslovanja, kar je 22 odstotkov več kot v letu 2022. Prav tako je bil dosežen čisti dobiček v višini 6,1 milijona evrov, kar predstavlja 89 odstotno rast v primerjavi s prejšnjim letom.

Kljub tem pozitivnim številkam pa so nekateri mestni svetniki izražali pomisleke. Karin Jurše iz Gibanja Svoboda je izrazila ogorčenje, ker ni dobila pojasnil o razlogih za tako veliko povečanje dobička in kriterijih za izplačilo delovne uspešnosti direktorju. Tudi drugi svetniki, kot sta Stojan Auer iz LPR in Milan Mikl iz SDS, so izpostavili pomanjkanje informacij o nagradah za poslovodstvo in člane nadzornih organov. Kljub tem kritikam je mestni svet na koncu sprejel poročilo s 23 glasovi za in nobenim proti.

Potrditev poslovnega načrta za leto 2024 in opravičilo župana

V nadaljevanju seje so mestni svetniki obravnavali konsolidirani poslovni načrt skupine JHMB za leto 2024, ki predvideva vrsto pomembnih projektov, kot so ureditev financiranja zavetišča za živali, remont sortirnice odpadkov in širitev pokopališča Dobrava. Tatjana Frangež iz Levice je opozorila na številne pritožbe meščanov glede košnje trave v mestu, kar je župan Saša Arsenovič priznal in se v imenu pristojnih služb opravičil. Kljub tem pripombam je bil poslovni načrt potrjen z 18 glasovi za in tremi proti.

Ognjevita razprava o prejemkih nadzornikov

Najbolj ognjevita debata seje pa je potekala ob določanju prejemkov članov nadzornega sveta in komisij v okviru Javnega holdinga Maribor. Predlog je določal sejnine v višini 300 evrov za člana nadzornega sveta in 350 evrov za predsednika ter osnovno plačilo na letni ravni v višini 11.300 evrov za člana in 16.950 evrov za predsednika. Župan Arsenovič je menil, da je prav, da nadzorniki glede na svoje delo in rezultate prejmejo ustrezno nagrado.

Opozicija je bila do teh zneskov kritična. Listina kolesarjev in pešcev je predlagala nižje zneske, pri čemer je Tjaša Gojkovič menila, da je 7.533 evrov na leto več kot dovolj za člana nadzornega sveta. Kljub temu je bil prvotni predlog sprejet z minimalno razliko, saj je zanj glasovalo 17 svetnikov, 16 pa jih je bilo proti.

Spor ob imenovanju novih nadzornikov

Največje razburjenje pa je povzročila točka o imenovanju novih članov nadzornega sveta holdinga. Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je na glasovanje poslala štiri kandidate, kar je razjezilo več svetniških skupin. Ti so menili, da bi moral mestni svet obravnavati vse prijavljene kandidate, ne le izbranih štirih.

Kljub kritikam so predlagani kandidati prejeli 17 glasov podpore, medtem ko je 15 svetnikov glasovalo proti. Zaradi pritožb na potek glasovanja je bilo to ponovljeno, pri čemer je predlog na koncu prejel celo 22 glasov podpore.

Po zaključku te točke je bila pozornost posvečena tudi letnemu programu odprave posledic lanskih poplav in plazov, za katerega so bila načrtovana vlaganja v višini skoraj 3,9 milijona evrov. Seja se je nadaljevala z novo izredno sejo, na kateri so med drugim potrdili spremembe letnega programa obnove vodovoda.

[Vir: STA]; Portal24; Foto: Pixabay