Kursk: Ukrajinska operacija vstopa v tretji mesec, frontne črte se premikajo počasi

[CNN] – Ukrajinski vdor v rusko regijo Kursk traja že tretji mesec, pri čemer ukrajinska vojska še vedno nadzoruje več naselbin na območju. To je prvič po drugi svetovni vojni, da so tuje sile vstopile na rusko ozemlje, kar predstavlja velik udarec za ruski politični in vojaški ugled. Dogajanje kaže, da ukrajinska vojska kljub intenzivnemu konfliktu ni vedno v obrambnem položaju, temveč lahko izvaja ofenzivne akcije, s čimer je navdušila svoje podpornike in širšo mednarodno skupnost.

Po približno devetih tednih ofenzive je ukrajinsko napredovanje v Kursku zastalo. Nobena stran v zadnjem času ni dosegla večjih vojaških uspehov ali protinapadov. Trenutno je prihodnost spopada negotova, saj analitiki menijo, da Ukrajina poskuša ohraniti moralno prednost in uporabiti to kot pogajalski adut, medtem ko ruski predsednik Vladimir Putin zmanjšuje pomen ukrajinskega vdora in omejuje ruske vire, ki se namenjajo boju na tem območju.

Zadnje ocene stanja na terenu

Po zadnjih ocenah Inštituta za preučevanje vojne (ISW), think tanka iz Washingtona, Ukrajina nadzoruje približno 786 kvadratnih kilometrov (300 kvadratnih milj) ozemlja v Kursku. Poveljnik ukrajinskega bataljona znotraj Kurska, Dmytro, ki uporablja klicni znak “Kholod”, je za CNN povedal, da se rusko napredovanje dogaja predvsem na bokih ukrajinskih oporišč. Čeprav Rusi poskušajo napredovati, so uspehi majhni, pri čemer so njihovi pridobitki omejeni na posamezne ulice v vaseh. Ukrajina prav tako izvaja protinapade, kar onemogoča večji napredek ruske vojske.

Glavno ukrajinsko oporišče se nahaja okoli ruskega mesta Sudža, kjer poskuša vzpostaviti dodatna oporišča. Rusija je v Kursku zbrala precejšnje število vojakov, približno 40.000. Analitiki sicer opozarjajo, da so bile začetne ruske enote sestavljene predvsem iz nabornikov in rezervistov. Vendar je Moskva v zadnjem času napotila bolj izkušene sile, čeprav jih ni toliko, kot bi si ruski civilisti želeli.

Vpliv spopadov na civilno prebivalstvo

Spopadi v Kursku so imeli velik vpliv na civilno prebivalstvo, saj je bilo po navedbah ruskih oblasti razseljenih več kot 100.000 civilistov. Mnogi, ki so ostali, se zdaj znajdejo za ukrajinskimi linijami. V času trajanja operacije je postalo jasno, da se je situacija v Kursku do neke mere “normalizirala”, čeprav Rusi še niso povsem sprejeli izgube nadzora na določenih območjih.

Eden ključnih razlogov, zakaj Rusija ni močneje odreagirala na vdor v Kursk, je njena osredotočenost na glavno invazijo v Ukrajini. Analitiki poudarjajo, da Moskva noče preusmeriti virov z ukrajinske fronte za obrambo Kurska. Čeprav je bil začetni vdor šok za rusko oblast in prebivalstvo, je Kremelj temu dogodku namenjal malo pozornosti, s čimer je skušal zmanjšati njegov pomen in ga označil za »racijo«. Putinova vlada je operacijo opisala kot “protiteroristično misijo”, s čimer želi pomiriti rusko javnost.

Kaj je dosegla Ukrajina?

Ukrajinski vdor v Kursk je verjetno imel več ciljev. Analitiki menijo, da je eden od ključnih ciljev Ukrajine dokazati, da je ruska vojska ranljiva, s čimer želi okrepiti podporo zahodnih zaveznikov. Ukrajina je tudi pokazala, da ruske “rdeče črte” niso absolutne. Ukrajinski vojaki so poročali, da je operacija dvignila moralo v njihovih enotah, kljub težkim bojem in velikim žrtvam. Kljub temu pa cilj Ukrajine, da preusmeri ruske vojake iz vzhodne fronte v Kursk, zaenkrat še ni dosežen.

Strokovnjaki prav tako poudarjajo, da bi Kursk v prihodnosti lahko postal pomemben adut pri morebitnih pogajanjih. S tem, ko je Ukrajina zavzela del ruskega ozemlja, je otežila možnost, da bi Rusija ali zahodni zavezniki predlagali prekinitev ognja ali premirje.

Vzhodna Ukrajina ostaja glavno bojišče

Kljub pomembnosti operacije v Kursku pa glavni fokus spopadov ostaja na vzhodni ukrajinski regiji Donbas, kjer se ukrajinske sile trudijo obdržati nadzor nad strateškimi območji. Ruska vojska je svoje napade usmerila tudi na več drugih front, vključno s Harkovom, Doneckom in Zaporožjem. Po mnenju analitikov si Kremelj še naprej prizadeva za napredovanje v Donbasu, kljub velikim izgubam. Trenutne vremenske razmere otežujejo vojaške operacije, saj se s prihodom jeseni poti spreminjajo v blato, kar omejuje gibanje težke vojaške opreme.

Ruski vsakodnevni napadi na Ukrajino se nadaljujejo, pri čemer so bili v zadnjih dneh tarče napadov predvsem Odesa, Herson in Doneck.

Portal24; Foto: Pixabay