Indijska vlada nasprotuje kriminalizaciji posilstva v zakonu

[CNN] – Indijska vlada nasprotuje zakonski kriminalizaciji posilstva aktiviste, ki si prizadevajo za spremembo zakona. Trenutno zakon ne priznava spolnega nasilja v zakonu, če je žena starejša od 18 let, kar je ostanek britanske kolonialne zakonodaje. Čeprav je večina zahodnih držav že odpravila to izjemo, vključno z Veliko Britanijo leta 1991 in vsemi ameriškimi zveznimi državami, še vedno približno 40 držav po svetu nima zakonodaje, ki bi obravnavala posilstvo v zakonu. Med tistimi, ki to imajo, so kazni za spolno nasilje v zakonu običajno milejše od kazni za druga posilstva.

Aktivisti že dolgo pozivajo k spremembi zakona, vendar se indijska vlada temu upira. Vlada je v svoji najnovejši izjavi trdila, da bi razglasitev posilstva v zakonu za kaznivo dejanje imela daljnosežne negativne posledice za institucijo zakonske zveze.

Vladna stališča in aktivistični odzivi

Vladno ministrstvo za notranje zadeve je v svojem uradnem nasprotovanju kriminalizaciji izjavilo, da bi uvedba strogih kazni za posilstvo v zakonu “pretirano grobo in nesorazmerno” vplivala na zakonske odnose. Po njihovem mnenju naj bi moški, ki vsiljuje spolne odnose svoji ženi, sicer doživel posledice, vendar bi kaznovanje kot posilstvo preveč vplivalo na dinamiko zakonske zveze.

Aktivisti in zagovorniki pravic žensk pa so na to stališče ostro kritizirali, pri čemer so poudarili, da ta izjava odraža globoko zakoreninjene patriarhalne vrednote v indijski družbi, kjer je spolno nasilje nad ženskami močno razširjeno. Po besedah Ntasha Bhardwaj, strokovnjakinje za enakost spolov in kazensko pravosodje, je to odraz normalizacije spolnega nasilja nad ženskami v Indiji.

Kljub temu, da je indijska vlada letos prenovila 164 let star kazenski zakonik, izjema glede posilstva v zakonu ostaja nespremenjena. Indija se že več let bori proti visokim stopnjam nasilja nad ženskami, pri čemer so nekateri odmevni primeri posilstva povzročili proteste in mednarodno pozornost.

Argumenti o “privolitvi” v zakonu

V svoji obrambi je indijska vlada poudarila, da je privolitev ženske v zakonu zaščitena, vendar obstaja “nenehno pričakovanje enega od zakoncev, da bo imel razumen spolni odnos od drugega”. Po njihovem mnenju, čeprav takšna pričakovanja možu ne dajejo pravice, da svojo ženo prisili v spolni odnos, so posledice spolnega nasilja znotraj zakonske zveze drugačne kot zunaj nje.

Mariam Dhawale, generalna sekretarka Vseindijskega združenja demokratičnih žensk, ki si prizadeva za kriminalizacijo posilstva v zakonu, pa opozarja, da privolitev v zakonu ni drugačna od privolitve izven njega. Po njenem mnenju zakon ne priznava ženske kot samostojno človeško bitje, ampak jo obravnava kot podaljšek moža.

Poudarja, da je spolno nasilje v zakonu del nasilja, o katerem ženske pogosto poročajo njeni organizaciji, vendar se mnoge ženske bojijo prijaviti svoje izkušnje, saj vedo, da se to ne šteje za kaznivo dejanje.

Potreba po kulturni spremembi

Ntasha Bhardwaj meni, da bi sprememba zakonodaje predstavljala prvi korak k spreminjanju globoko ukoreninjenih patriarhalnih prepričanj v indijski družbi. “Dokler zakon ne bo spremenjen, bo kultura še naprej sprejemala to nasilje,” pravi. Vendar opozarja, da sprememba zakonodaje sama po sebi ne bo dovolj. Za resnično spremembo bo potrebna kulturna revolucija, ki bo odpravila spolno nasilje in zagotovila pravice žensk.

Čeprav imajo ženske v Indiji nekatere pravne možnosti za ukrepanje proti možem, ki jih spolno zlorabljajo, zagovorniki kriminalizacije opozarjajo, da trenutna zakonodaja ne zadostuje. Ženske se soočajo s številnimi ovirami, ko želijo prijaviti spolno nasilje, vključno s pravno zaščito, ki je preveč omejena.

Portal24: Foto: Pexels