Kardiologi opozarjajo: Ta priljubljena dieta ogroža vaše srce
Če si prizadevate za boljše zdravje srca, ste zagotovo že slišali za sredozemsko prehrano in dieto DASH. Oba pristopa k prehranjevanju slonita na trdnih znanstvenih temeljih, ki potrjujejo njune koristi za srčno-žilni sistem in splošno počutje. A medtem ko se pogosto osredotočamo na to, kaj je dobro, se redkeje sprašujemo, kaj bi lahko škodovalo.
Kateri prehranski načrt bi kardiologi označili za največjega sovražnika zdravja srca? Morda pomislite na priljubljene diete, kot so keto, paleo ali mesojeda dieta. Vendar so trije priznani kardiologi, s katerimi smo se pogovarjali, soglasno izpostavili povsem drugo težavo – prehrano, ki temelji na ultra predelani hrani.
Ultra predelana hrana: Skriti sovražnik srca
Po mnenju strokovnjakov je prehrana, polna ultra predelanih živil, najslabša izbira za zdravje srca. Dr. Megan Kamath, kardiologinja z UCLA Health, poudarja, da so takšna živila – bogata s sladkorjem, soljo in nezdravimi maščobami – prava katastrofa za srčno-žilni sistem, navaja Parade. “Poleg tega pogosto vsebujejo konzervanse in barvila, ki še dodatno obremenjujejo srce,” opozarja. Znanstvene študije potrjujejo njene besede: prehrana, ki temelji na ultra predelanih živilih, poveča tveganje za bolezni srca in ožilja.
Razlog za to je kombinacija škodljivih sestavin. Visok vnos soli, ki ga najdemo v predpakiranih prigrizkih in hitri hrani, lahko po raziskavah tveganje za srčno-žilne težave poveča za 19 %. Ameriško združenje za srce zato svetuje, naj dnevni vnos natrija ne presega 2300 miligramov. Sladkor, ki ga je v izobilju v sladicah in sladkih pijačah, prav tako prispeva k težavam, saj lahko zvišuje krvni tlak. Medtem ko so zdrave maščobe, kot tiste v ribah ali oreščkih, koristne, ultra predelana hrana pogosto vsebuje nasičene maščobe, ki dvigujejo raven “slabega” holesterola LDL in s tem tveganje za bolezni srca.
Dr. Mohanakrishnan Sathyamoorthy, kardiolog s teksaške univerze, izpostavlja še eno skrajnost: mesojedo dieto. “Za ljudi s srčnimi boleznimi ali zgodovino infarkta je to zelo tvegana izbira,” pravi. Prehrana, ki vključuje le meso, jajca in mlečne izdelke, lahko povzroči visoke ravni holesterola in vnetij, kar stanje še poslabša.
Kaj upoštevati pri novi prehrani?
Dr. Sawalla Guseh iz Splošne bolnišnice Massachusetts spodbuja eksperimentiranje z novimi prehranskimi pristopi, a opozarja: “Ni ene diete, ki bi ustrezala vsem.” Ključno je spremljanje, kako se vaše telo odziva – zlasti krvni tlak in holesterol. “Če nova dieta negativno vpliva na vaše vrednosti, je čas za premislek,” svetuje. Na primer, paleo dieta lahko nekaterim koristi, drugim pa škoduje z dvigom holesterola. Pomembno je najti, kaj deluje za vas.
Kardiologi se strinjajo, da določena živila nedvomno podpirajo zdravje srca. Dr. Sathyamoorthy priporoča več sadja, zelenjave in zdravih oreščkov, kot so mandlji ali orehi, ter manjše obroke čez dan. Dr. Kamath dodaja: “Rastlinska prehrana s polnovrednimi živili je zlati standard. Pet obrokov sadja in zelenjave dnevno ter zadosten vnos vode je odlična osnova.”
Če niste prepričani o vplivu svoje prehrane, se posvetujte z zdravnikom. Pregled ključnih kazalnikov vam lahko razkrije, kaj deluje in kaj ne. Dietetik vam lahko pomaga prilagoditi obroke, ki jih imate radi, tako da bodo prijazni do vašega srca. Ultra predelana hrana morda kraljuje v vsakdanu, a za zdravo srce je čas, da ji pomahamo v slovo.