IEA: Kitajska bo do leta 2030 obvladovala polovico svetovne obnovljive energije

[The Guardian] – Kitajska bo v prihodnjih šestih letih prevzela vodilno vlogo pri razvoju obnovljivih virov energije, saj bo prispevala skoraj 60 odstotkov vseh novih zmogljivosti, ki bodo nameščene do leta 2030. Po podatkih Mednarodne agencije za energijo (IEA) naj bi Kitajska do konca desetletja predstavljala polovico svetovnih obnovljivih virov energije. Še posebej izrazita bo rast sončne energije, ki bo s svojim hitrim vzponom postala ključni dejavnik v prehodu na čisto energijo.

Poročilo IEA izpostavlja, da bodo globalni projekti obnovljive energije do leta 2030 potekali trikrat hitreje kot v preteklih šestih letih, pri čemer bosta Kitajska in Indija igrali glavno vlogo. Izvršni direktor IEA, Fatih Birol, je poudaril, da je Kitajska z njenimi projekti sončne energije ključna za prihodnost globalne energetske infrastrukture.

Sončna energija kot motor sprememb

Sončna energija bo imela osrednjo vlogo pri povečanju zmogljivosti obnovljivih virov energije. Po napovedih IEA bo do leta 2030 kar 80 odstotkov novih zmogljivosti na svetovni ravni temeljilo na sončni energiji. Rast te industrije pospešujejo padanje stroškov in vedno večja politična podpora, kar omogoča, da podjetja in gospodinjstva investirajo v sončne celice, da bi zmanjšali svoje stroške električne energije. V prvem polletju leta 2024 je Kitajska odobrila le 12 novih projektov na področju premoga. Slednje pomeni zmanjšanje gradnje premogovnih elektrarn, kar dodatno spodbuja rast obnovljivih virov.

Poleg sončne energije se pričakuje tudi močno okrevanje sektorja vetrne energije, ki je v zadnjih letih doživljal težave zaradi višjih obrestnih mer in motenj v dobavnih verigah. IEA napoveduje, da se bo svetovna rast vetrne energije med letoma 2024 in 2030 v primerjavi s preteklimi leti podvojila. V Veliki Britaniji na primer vlada načrtuje štirikratno povečanje zmogljivosti vetrne energije na morju do leta 2030, pri čemer se osredotoča tudi na razvoj lebdečih vetrnih turbin.

Globalni cilji in izzivi zelene energije

Čeprav bo rast obnovljivih virov energije do leta 2030 presegla cilje, ki so si jih vlade zastavile, še vedno obstajajo izzivi za dosego ambicioznih globalnih načrtov. Svetovni voditelji so se lani na podnebni konferenci Cop28 v Dubaju zavezali k potrojitvi zmogljivosti obnovljive energije do konca desetletja, da bi zmanjšali odvisnost od fosilnih goriv. Birol je poudaril, da je ta cilj dosegljiv, vendar je potrebno ukrepati na treh ključnih področjih.

Prvi korak je pospešitev razvoja električnih omrežij, ki so ključna za povezovanje novih projektov obnovljive energije. Trenutno je v napredni fazi razvoja 1650 gigavatov obnovljivih zmogljivosti, a čaka na povezavo z omrežji, kar pomeni, da je nujno potrebna posodobitev energetskih sistemov. Poleg tega je potrebno skrajšati čas, potreben za odobritev novih projektov, saj lahko ta postopek za vetrne elektrarne traja do sedem let, za sončne pa pet let.

Tretji pomemben korak je povečan angažma mednarodnih finančnih institucij za podporo razvoju obnovljivih virov energije v gospodarsko manj razvitih državah. Regije, kot je podsaharska Afrika, imajo velik potencial za sončno energijo, vendar se soočajo s pomanjkanjem infrastrukture in dostopa do elektrike. To je eden največjih globalnih energetskih izzivov, ki ga je potrebno reševati z mednarodnim sodelovanjem in finančno podporo.

Kitajska tako ne samo, da vodi globalni prehod na obnovljive vire energije, ampak tudi postavlja nove standarde za hitrost in obseg uvajanja teh virov. Medtem ko svet še vedno išče načine za dosego ciljev zmanjšanja emisij, Kitajska s svojimi obsežnimi naložbami in inovacijami odpira nove poti k trajnostni energetski prihodnosti.

Portal24; Foto: Pixabay/solarpanal355