Gregorič se je po razkritju nezdružljivosti funkcij obrnil na KPK

V javnosti še vedno odmeva zgodba o poslancu Gibanja Svoboda Miroslavu Gregoriču, ki se je znašel pod drobnogledom zaradi nejavljanja svoje funkcije prokurista v družinskem podjetju Cyclopet. Gregorič, ki je do 6. januarja letos opravljal vlogo pravnega zastopnika v zobozdravstvenem podjetju, se je po razkritju sam obrnil na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) in zaprosil za mnenje o tem, “kaj mu je v tem trenutku storiti”, so sporočili iz stranke Svoboda. Vendar pa na KPK njegove zaprositve še niso prejeli, prav tako pa poudarjajo, da sami nimajo podlage za uvedbo postopka, saj je Gregorič s funkcijo že prenehal.

Gregorič je v prvem odzivu za Televizijo Slovenija dejal: “Tega, ali sem svojo dejavnost prijavil KPK-ju, se ne spomnim.” Ob tem je dodal, da kot prokurist “ni podpisal niti ene pogodbe ali računa”. Kljub temu je dejstvo, da svoje vloge v podjetju ni prijavil ne Državnemu zboru (DZ) ne KPK, kar je sprožilo vprašanja o skladnosti njegovega ravnanja z zakonodajo. Po poročanju MMC RTV Slovenija je Televizija Slovenija v ponedeljek razkrila, da je Gregorič do januarja letos deloval kot prokurist v podjetju Cyclopet, čeprav bi moral tovrstno dejavnost prijaviti pristojnim institucijam. KPK je ob tem opozoril, da sta funkciji poslanca in prokurista nezdružljivi.

Vodja poslanske skupine Svobode Nataša Avšič Bogovič je priznala, da pred medijskim razkritjem o Gregoričevi funkciji ni bila seznanjena. Po pogovoru z njim je dejala: “Čakamo na dodatna pojasnila, verjamem pa tudi, da človek kdaj kaj pozabi narediti in lahko, ko to ugotovi, zadevo sanira.” V stranki so z zadovoljstvom sprejeli njegovo odločitev, da se obrne na KPK, saj, kot je poudarila Avšič Bogovičeva, “neodvisnim institucijam, kot je KPK, zelo zaupamo, spoštujemo pravno državo in verjamemo, da bodo odločili v skladu s pristojnostmi”.

KPK brez podlage za ukrepanje

Iz KPK so sporočili: “O opravljanju dodatne dejavnosti poslanca na komisiji nismo bili seznanjeni, ker pa je z opravljanjem dejavnosti že prenehal, nimamo več podlage za uvedbo postopka.” Kljub temu so na komisiji jasni, da nezdružljivost funkcij ureja zakon o poslancih, od katerih se pričakuje, da poznajo in spoštujejo pravne določbe. “Ravnanje poslanca v tem primeru je vsekakor slabo sporočilo javnosti in ne krepi zaupanja v delovanje javnega sektorja. Vprašanje odstopa pa je vprašanje za vsakega posameznika oziroma njegovo poslansko skupino,” so zapisali na KPK.

V Svobodi so se odločili, da pred kakršnimi koli ukrepi počakajo na raziskavo zadeve. Avšič Bogovičeva ne pričakuje Gregoričevega odstopa in meni, da njegovo ravnanje ne predstavlja “črnega madeža” za stranko ali koalicijo. “Pustimo, da se zadeva razišče, pa bomo videli, če je res kaj takšnega storil, da bi bilo treba prevzeti odgovornost z odstopom,” je dejala. Ob tem je zagotovila, da bo Gregorič ravnal “samoiniciativno, proaktivno, da ta črn madež spere, tako s sebe kot s stranke”.

Koncesionarji

Zadeva je še posebej odmevna, ker poslanci v sredo glasujejo o predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki vključuje koalicijsko določilo o neprofitnosti koncesionarjev. Gregorič se je v četrtkovi razpravi strinjal z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel in ministrom za finance Klemnom Boštjančičem, ki sta pozvala k ponovnemu razmisleku o tem določilu. “Koncesionarje imamo tudi med lekarnarji, veterinarji, nekaterimi vrtci, nekateri domovi za starejše, notarji, pa tudi servisi za tehnične preglede motornih vozil. Ali bomo tudi tem prepovedali ustvarjati dobiček,” je vprašal v razpravi. Po poročanju MMC RTV Slovenija ima Gregoričeva hči zobozdravstveno ordinacijo s koncesijo v lasti podjetja Cyclopet, kar dodatno zapleta situacijo.

Poslanec SD Predrag Baković je dejal, da bo moral Gregorič svoje glasovanje pri zakonu pojasniti sam, in dodal: “Vsak tak spodrsljaj krni ugled, ne samo poslanca, ampak celotne institucije.” Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec pa je poudaril pomen transparentnosti: “Če želiš resno opravljati funkcijo, moraš potem te stvari tudi resno jemati.” V NSi pričakujejo sklic mandatno-volilne komisije DZ, ki bo presojala nezdružljivost funkcije.

Portal24; Foto: KPK