Globe za nošenje nikaba:  ‘Nošenje nikaba ni del kirgizistanske tradicije’

V Kirgizistanu lahko ženske, ki nosijo nikab – tradicionalno muslimansko oblačilo, ki pokriva telo in obraz, razen oči – zdaj dobijo globo. Prepoved, ki jo je januarja letos uvedel predsednik Sadyr Žaparov, je ta teden dobila uradno podporo Duhovne uprave muslimanov Kirgizistana, najvišje islamske oblasti v državi. Po njihovih besedah je nikab “tuj naši družbi” in predstavlja potencialno varnostno grožnjo, saj bi lahko “preoblečeni napadalci” z njim skrili svojo identiteto.

Lokalni mediji poročajo, da je Duhovna uprava v torek, 8. aprila, jasno izrazila svoje stališče. “Možno je, da so naše sestre, ki nosijo nikab, v resnici preoblečene napadalke, ki ogrožajo javno varnost. Zato je ključno, da je obraz odkrit in prepoznaven,” so sporočili. Ženske, ki kljub prepovedi nosijo nikab, imenovan tudi burka ali parandža, se lahko soočijo z globo v višini 20.000 somov, kar znaša približno 230 dolarjev. Ta znesek presega polovico povprečne mesečne plače v Kirgizistanu, kar kazen naredi še posebej občutljivo za prebivalstvo.

‘Nošenje nikaba ni del kirgizistanske tradicije’

Predsednik Žaparov je ob tem poudaril, da nošenje nikaba ni del kirgizistanske tradicije. “Ženske v Kirgiziji nikoli niso nosile burke,” je dejal v sobotnem nagovoru in dodal, da je ukrep nujen za zagotavljanje javne varnosti. Odločitev je sprožila razprave v državi, kjer večina prebivalstva sicer izpoveduje islam, a je družba v veliki meri sekularna.

Prepoved nikaba v Kirgizistanu ni osamljen primer. Gre za del širšega trenda v petih srednjeazijskih državah z muslimansko večino, ki si prizadevajo omejiti vpliv islamističnih gibanj. Po razpadu Sovjetske zveze leta 1991 je regija doživela verski preporod, ki je v sekularnih vladah vzbudil zaskrbljenost. Daily Mail poroča, da se je na tisoče državljanov Srednje Azije v zadnjih letih pridružilo džihadističnim skupinam na Bližnjem vzhodu, zlasti med vzponom ISIS. Kirgizistanske oblasti vidijo v omejevanju verskih oblačil, kot je nikab, način za preprečevanje radikalizacije in ohranjanje stabilnosti.

Kritiki ukrepa opozarjajo, da bi lahko globe nesorazmerno prizadele revnejše sloje prebivalstva in poglobile družbene napetosti. Po drugi strani zagovorniki trdijo, da je varnost prednostna naloga v času, ko regija še vedno občuti posledice globalnih ekstremističnih gibanj. Kakorkoli že, nova politika v Kirgizistanu jasno odraža željo oblasti, da uravnotežijo versko svobodo z nacionalno varnostjo.

Portal24; Foto: Pexels